Isabel Vaughan-Spruce-t két ízben is letartóztatták, mikor a rendőrök kérdésére bevallotta, magában imádkozik az abortuszklinika előtt.(Forrás: ADF UK)
M ilyen ország az, ahol büntetést kell fizetnie az embernek azért, ha egy rendőr rajta kapja, hogy imádkozik? Az angol történelemben először bevezetésre került a gondolatbűn kategóriája, büntethetővé váltak hívők milliói, ha bizonyos tiltott zónákban Istenre mernek gondolni. Törvény szankcionálja a néma imádságot angol utcákon s tereken, az abortuszklinikák közelében. Az emberi élet kioltásának joga mostantól fogva megelőzi az Istenhez való csendes kiáltás jogát.
A brit parlamenti képviselők a keddi nap folyamán elfogadták a törvényt, hogy úgynevezett „pufferzónákat”, vagyis cenzúrazónákat alakítsanak ki az abortuszlétesítmények körül Angliában és Walesben. Az úgynevezett Public Order Bill (Közrendvédelmi törvényjavaslat) 10-es cikkelye kriminalizálja az abortuszlétesítményeken kívüli „befolyásolás” minden formáját – beleértve a csendes (azaz gondolatban elmondott) imát is. Andrew Lewer brit képviselő a csendes imát és a konszenzuson alapuló beszélgetéseket a cenzúra övezetében lehetővé tévő módosítási javaslatot nyújtott be a törvényhez, de azt 116:299 arányban leszavazták a parlament alsóházában. Míg az eredeti cikkely börtönbüntetéssel sújtotta volna az imádkozókat és a „gondolatbűnözőket”, a végleges verzióban már „csak” pénzbírság szerepel.
A keddi szavazásra annak ellenére került sor, hogy a legutóbbi (2018-as) kormányzati vizsgálat megállapította, hogy a cenzúrazónák szükségtelen és „aránytalan” jogkorlátozást jelentenének, mivel a zaklatás a hatályos jogszabályok szerint már bűncselekménynek minősül, és az abortuszlétesítményeken kívüli zaklatási esetek „ritkák”. Az életpárti aktivisták leggyakrabban imádkoznak vagy szórólapokat osztogatnak azoknak a nőknek, akik érdeklődnek az abortusz alternatívái iránt. A BBC 2022-es közvélemény-kutatása szerint minden ötödik nő, aki abortuszra megy, akarata ellenére teszi ezt.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »