Jelentős bankcsődhullám rázza az amerikai és a világgazdaságot a napokban, miután néhány nap alatt összeomlott három s-betűs bank: a Silicon Valley Bank (SVB), a Signature Bank és a Silvergate. A sort az SVB kezdte, amit az Egyesült Államok történetének második legnagyobb pénzintézeti összeomlásaként emlegetnek a szakértők – ami a legnagyobb a világgazdasági válságot eredményező 2008-as bankcsőddominó óta. A becsődölt pénzintézetek közül az SVB a legnagyobb, több mint 200 milliárd dolláros eszközállománnyal.
A két nap alatt összeomlott hitelintézetet 1983-ban alapították kifejezetten azzal a céllal, hogy olyan cégekből toborozzák ügyfeleiket, amelyekbe kockázatitőke-társaságok fektetnek összegeket, és a Szilícium-völgy vállalkozásainak jelentős részével kapcsolatban volt.
A 16. legnagyobb amerikai pénzintézet ügyfelei elsősorban startup vállalkozások voltak, főként technológiai cégek, valamint prémium borászatok, illetve tehetős magánszemélyek a technológiai iparág világából – de a kriptoszektorban is volt kitettsége, csakúgy, mint a Silvergate és Signature Banknak, melyek a legnagyobb kriptopartner bankok közé tartoztak.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »