Fölszállt a füst, és eldőlt, hogy a NATO új főtitkára Mark Rutte jelenlegi ügyvezető holland kormányfő lesz. Mire számíthatunk? A magyar miniszterelnök korábban „holland fickónak nevezte” őt, híresen nem volt jó viszony közöttük, meg Rutte és Magyarország között sem. Mi az, amire számíthatunk, és számíthat a NATO ebben az új fölállásban?
Érdemes szétbontani azt, hogy mi történt korábban, és mi történik a NATO-ban, ahol az ilyen típusú múlt nem számít, hiszen az nem a NATO-n belül történt.
A NATO-n belül többé-kevésbé a legnagyobb hatalom jelentős befolyása érvényesül, persze ez nem azt jelenti, hogy a NATO az USA szócsöve. Nem véletlenül mindig egy igen erős atlantista gyökerű európai politikus a NATO-főtitkár, aki azért mégis európai politikus. A NATO egyesített katonai erő főparancsnoka mindig egy amerikai tábornok, a helyettese pedig egy brit tábornok. Mark Rutte innentől kezdve, úgy gondolom, hogy rugalmasabban fog állni a kérdéshez. Nyilván nem leszünk a kedvencei, és nem fog minket a keblére ölelni azonnal, különösen úgy, hogy kimaradunk az ukrán projektből, de innentől kezdve normális kapcsolatra törekszik majd, hiszen a főnökei azt fogják neki mondani, hogy bizonyos lépéseket nem tehet meg. Persze nem Magyarország és nem Orbán Viktor lesz az első, akit fel fog hívni, ha valami történik, de neki is folytatnia kell a szövetségesi rendszeren belüli rugalmas hozzáállást, amit az elődje is képviselt.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »