Már egy évvel ezelőtt is felmerült egy esetleges kormánybukás lehetősége Németországban, most azonban ténylegesen be is következett a pénzügyminiszter menesztésével. Christian Lindner távozása nyomán a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) miniszterei is kiléptek a kormányból. Mivel a Zöldek maradtak a koalícióban, Olaf Scholz bejelentette, hogy egyelőre kisebbségben folytatják a kormányzást, de januárban bizalmi szavazást kér a parlamentben. Christian Lindner szerint a kancellár nem ismerte el, hogy az országnak új gazdasági modellre lenne szüksége – ez okozta azt a konfliktust, amely végül kenyértöréshez vezetett.
De miért is van szüksége Németországnak új gazdasági modellre? – erre a kérdésre kerestük a választ szakemberek segítségével, akik szerint komoly válságban, sőt egyesek szerint agóniában van a német gazdaság, amit a jelenlegi politikai irány láthatóan nem képes megoldani.
„Az elmúlt 50-70 évben átéltek már néhány krízist a németek, és mindig sikerült kimászniuk a gödörből” – állítja Matus Tibor, a Makronóm Intézet elemzője, aki a Hit Rádió Világnézet című műsorában beszélt arról, hogy bár kétségtelenül nagy a baj, mégsem nevezné agóniának azt a folyamatot, amelyen az Európa gazdasági motorjának is titulált Németország átmegy, és remélhetőleg most is meg fogja találni a kiutat. Ez nem mellesleg Magyarország érdeke is, hiszen ezer szállal kötődünk a német gazdasághoz.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »