Kijev a teljes körű orosz invázió 2022-es kezdete óta 15 kétoldalú biztonsági megállapodást írt alá más országokkal, köztük az Egyesült Királysággal, Franciaországgal, Németországgal és Olaszországgal.
Az amerikai-ukrán megállapodáshoz nem szükséges a kongresszus felhatalmazása, és azt egy jövőbeli Trump-kormányzat visszacsinálhatja.
Biden korábban azt mondta, hogy az Ukrajnának nyújtott garanciák megegyeznek az Izraelnek nyújtott garanciákkal, és kiterjednek a pénzügyi és katonai segítségnyújtásra, valamint a közös fegyvergyártás lehetőségére.
A többi kétoldalú egyezményhez hasonlóan az Egyesült Államokkal kötött megállapodás sem kötelezi Amerikát arra, hogy támadás esetén Ukrajna védelmére keljen.
A két vezető később, csütörtökön sajtótájékoztatót tart, ahol valószínűleg szóba kerülnek majd az Ukrajna NATO-csatlakozási kérelmének menetrendjével és a külföldi katonai kiképzők Ukrajnán belüli bevezetésével kapcsolatos nézeteltérések.
A megállapodásokat Ukrajnában a NATO-csatlakozáshoz vezető út egyik akadályának tekintik. Ukrajna csütörtökön Japánnal is aláír egy kétoldalú megállapodást.
(Guardian/Hetek)
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.