A JEF, amelynek létrehozását London 2012-ben kezdeményezte, hivatalosan a 2014-es walesi NATO-csúcson jött létre Nagy-Britannia mellett Izland, Norvégia, Dánia, Hollandia, Lettország, Litvánia, Észtország, Svédország és Finnország részvételével, mindenekelőtt gyorsreagálású expedíciós katonai műveletek végrehajtására.
A brit védelmi tárca beszámolója szerint a tíz tagország fegyveres erői a most befejeződött egyhónapos lettországi hadgyakorlaton a NATO keleti szárnyának gyors védelmi megerősítését gyakorolták, egyben demonstrálták, hogy a szövetség képes megvédeni Lettországot bármilyen fenyegetéstől.
A minisztérium ismertetése szerint a gyakorlatsorozat létfontosságú eleme volt annak tesztelése is, hogy a JEF-szövetség milyen gyorsan tud együttes bevetéseket végrehajtani európai területen rövid idő alatt kialakuló fenyegetésekkel szemben. A részt vevő tíz ország fegyveres erői a mostani műveletsorozattal azt gyakorolták, hogy
hazai bázisaikról indulva mennyi idő alatt tudnak lettországi helyszínekre felvonulni hadfelszereléseikkel együtt
- áll a londoni védelmi minisztérium szombati tájékoztatásában. A tárca szerint most első ízben ukrán katonatisztek is jelen voltak a JEF-hadgyakorlaton.
A brit kormány nemrégiben bejelentette azt is, hogy a brit hadsereg jövő nyártól készenlétben tart egy alakulatot Észtország védelmére, ugyancsak a NATO kelet-európai szárnyának megerősítése végett. Az észt kormánnyal október végén aláírt kétoldalú egyezmény értelmében egy több ezer fős brit harccsoport 2025 júliusától folyamatosan magas szintű készültségben lesz, készen arra, hogy rövid idő alatt Észtországba települjön.
A brit védelmi tárca akkori ismertetése szerint Észtországban állítják elsőként hadrendbe a még fejlesztés alatt álló Challenger 3 típusú brit harckocsikat is. Az új harckocsitípus gyártása várhatóan 2025-ben kezdődik.
London a múlt héten széles körű védelmi együttműködési megállapodást kötött Romániával is, a brit hadsereg pedig nemrégiben a nyugat-balkáni térségben kezdett hadgyakorlatot. A három hónapig tartó, 18 különálló műveletből álló gyakorlatsorozat egyik kiemelkedő elemeként brit katonák partraszállást hajtottak végre az albániai tengerparton, ahonnan Koszovóba vonultak.
(MTI / Hetek)