Akár ötven áldozata is lehet annak a terrortámadásnak, amelyet egy katolikus templomban követtek el vasárnap Nigéria délnyugati részén, az Ondo állambeli Owo városában. Egyelőre nem tisztázott, hogy ki állt a támadás mögött, ráadásul míg Nigéria nagy része biztonsági problémákkal küzd, Ondo állam Nigéria egyik legbékésebb tagállamaként ismert. A térségben azonban a farmerek és a pásztorok közötti erőszakos konfliktus egyre inkább elharapódzik.
Muhammadu Buhari nigériai elnök egy közleményben azt írta,
"Bármi történjék is, ez az ország soha nem fog engedni a gonosznak és a gyarló embereknek, a sötétség soha nem fogja legyőzni a fényt.
Nigéria végül győzni fog".
Magyarország elítéli a nigériai Owo városában történt terrortámadást és 10 millió forintos gyorssegélyt ajánlott fel a tragédiában érintett katolikus közösség mielőbbi talpra állásához - közölte a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Facebook-oldalán.
Szijjártó Péter azt írta: pünkösdhétfőn sajnos újra megállapítható, hogy
"a mai napig a kereszténység a világ legüldözöttebb vallása, aminek borzalmas példája a nigériai Owo városában elkövetett terrortámadás"
, amelyben vasárnap legalább 50, pünkösdöt ünneplő katolikus hívet gyilkoltak meg.
Hozzátette: Magyarországnak, mint egy ezer éve keresztény országnak, erkölcsi kötelessége ilyenkor fellépni, és bár a megtörtént borzalmakat nem teszi semmissé, de egy
rendkívüli gyorssegéllyel igyekszik hozzájárulni a tragédiában érintett közösség mielőbbi talpra állásához.
A miniszter tudatta: a Hungary Helps programban Magyarország azonnali, 10 millió forintos felajánlást küld a Ondói Római Katolikus Egyházmegyének, amelyet a kenyérkereső nélkül maradt családtagok, árvák ellátására és kórházi kezelésekre fordítanak majd.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, Magyarország a legmélyebben elítéli Xavéri Szent Ferenc templomban történt támadást, amely ismét bebizonyította, hogy mára a keresztény közösségek váltak a terrorszervezetek kiemelt célpontjává.
Úgy fogalmazott: "Imáink ma a gyászoló családokkal vannak."
Az Európai Unió elítéli a nigériai Owo városának katolikus templomában összegyűltek elleni vasárnap este elkövetett fegyveres támadást - közölte Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő megdöbbentőnek nevezve a történteket.
Hölvényi György kereszténydemokrata EP-képviselő arra figyelmeztetett, hogy
Nigériában a vallási szélsőségek fegyveresei egyre nagyobb veszélyt jelentenek a keresztényekre.
Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője felhívta a figyelmet, hogy a fegyveres csoportok támadásai egyre gyakoribbá válnak Nigéria különböző részein. Mint mondta, az "elfogadhatatlan és értelmetlen" erőszak a vasárnapi támadással átterjedt Nigéria eddig békés területére is. Borrell kijelentette: az Európai Unió szolidáris az ország népével, és együtt érez mindazokkal, akik elvesztették szeretteiket.
"Az aljas tett felelőseit mihamarabb bíróság elé kell állítani"
- fogalmazott.
A főképviselő közölte: az EU elkötelezett amellett, hogy együttműködjön a nigériai hatóságokkal az erőszak felszámolására és a tartós béke megtalálására. Az EU továbbra is támogatja Nigériát a fenntartható béke megteremtésére, a demokrácia elmélyítésére és az alapvető emberi jogok, köztük az istentisztelethez és a vallás, illetve a meggyőződés szabadságához való jog védelmének biztosítására irányuló erőfeszítéseiben - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) európai parlamenti képviselője kijelentette: a katolikus egyház legkiemelkedőbb ünnepén elkövetett támadás a keresztény hívők ellen irányult. Arról tájékoztatott, hogy a keresztény közösségeknek évek óta hasonló támadásokat kell elszenvedniük az országban,
2015 és 2020 között mintegy 12 ezer keresztényt öltek meg a hitük miatt Nigériában.
Közölte továbbá, hogy a sorozatos brutális támadások miatt az Open Doors (Nyitott Ajtók) nevű nemzetközi keresztény emberi jogi szervezet a keresztények számára a hetedik legveszélyesebb helynek nyilvánította Nigériát.
Szavai szerint az Európai Parlament és az EU nem maradhat tétlen, nem fordíthatja el arcát ideológiai alapon a bajbajutottaktól.
Minden EP-képviselőnek azért kell dolgoznia, hogy az emberi jogokra gyakran hivatkozó EP képes legyen elismerni és elítélni a nyílt és erőszakos keresztényüldözést
- tette hozzá Hölvényi György.
(MTI/Hetek)