A Cell Reports Physical Science című szaklapban kedden megjelent tanulmányhoz a kutatók élő sejtek felhasználásával hozták létre a mesterséges bőrt egy laboratóriumban - aminek eredményeképpen egy 3D-s arcformát és egy 2D-s bőrrobotot készítettek.
Researchers have found a way to bind engineered skin tissue to the complex forms of humanoid robots. #UTokyoResearch #robotics #bioengineering https://t.co/sRfebItIml pic.twitter.com/iM2WSqjM5H
— UTokyo | 東京大学 (@UTokyo_News_en) June 25, 2024
"Az emberi bőrszalag-struktúrák utánzásával és a szilárd anyagokban speciálisan kialakított V alakú perforációk használatával megtaláltuk a módját annak, hogy a bőrt összetett struktúrákhoz kössük" - mondta a tanulmány vezető szerzője, Shoji Takeuchi Shoji, a Tokiói Egyetemről kedden kiadott közleményében.
"A bőr természetes rugalmassága és az erős tapadási módszer azt jelenti, hogy a bőr a robot mechanikai alkatrészeivel együtt tud mozogni anélkül, hogy elszakadna vagy leválna."
Krishna Manaswi Digumarti, az ausztráliai Queensland University of Technology munkatársa csütörtökön egy e-mailben azt írta, hogy a tanulmány "érdekes új módszert mutat be" a lágy és merev anyagok egymáshoz rögzítésére, inspirációt merítve abból, hogy a biológiai rendszerek hogyan oldják meg a problémát.
"Szerettem volna látni egy tesztet, hogy hány cikluson keresztül tapad a bőrszerű anyag még mindig az arcra...
Leválik-e 1000 mosoly után, vagy kibír egymillió mosolyt is?"
Takeuchi szerint a kutatás új kihívásokat tárt fel a tudósok számára.
"Úgy gondoljuk, hogy vastagabb és valósághűbb bőr létrehozását lehet elérni az izzadságmirigyek, faggyúmirigyek, pórusok, erek, zsír és idegek beépítésével" - mondta Takeuchi, akit a biohibrid robotika úttörőjének tartanak, ahol a biológia és a gépészet találkozik.
"Természetesen a mozgás is döntő tényező, nem csak az anyag, így egy másik fontos kihívás az emberhez hasonló arckifejezések létrehozása kifinomult zmok beépítésével a robot belsejébe."
Digumarti egyetértett ezzel, és elmondta, hogy a bőr hosszú ideig történő életben tartása újabb kihívást jelentene, de úgy véli, hogy a következő évtizedben néhány ilyen kérdésre választ kaphatunk.
(Axios/Hetek)
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.