Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
„Történelmi nap ez társadalmunk egészsége szempontjából” – mondta Dr. Ayesha Verrall egészségügyi miniszter csütörtökön. A szigetország kormánya az életkor emelését egyéb más intézkedések mellett hirdette meg, melyek végső soron a dohányzás teljes fölszámolását célozzák.
További intézkedések közé tartozik például a dohánytermékekben található nikotin törvényes mennyiségének egészen alacsony szintre mérséklése, a cigarettát árusító boltok számának csökkentése, valamint a függőség kezelésével kapcsolatos szolgáltatások fokozott finanszírozása.
Az új rendelkezések ugyanakkor nem korlátozzák majd az e-cigaretta értékesítését.
„Gondoskodni akarunk arról, hogy a fiatalok soha ne kezdjenek el dohányozni. (…) A 14 évesek, mikor a törvény hatályba lép, egyáltalán nem vásárolhatnak majd legálisan dohányárut”
– mondta Verrall.
Új-Zélandon egyébként a napi dohányzások száma az idő előrehaladtával fokozatosan csökken. 2018-ban 11,6%-ra esett vissza össztársadalmi szinten az egy évtizeddel korábbi 18%-os adatról. Ugyanakkor például a maorik körében a dohányzók aránya sokkal magasabb volt, csaknem 30%.
„Ha minden marad a régiben, akkor évtizedek telnek el, mire a maorik körében a dohányzási arány 5% alá csökken”
– mondta Verrall. Szerinte a dohányzás fölszámolása a következő négy évben igenis elérhető.
„Úgy hiszem, hogy igen. Valóban jó úton haladunk az új-zélandi európai lakosság tekintetében. A probléma azonban az, hogy ha nem változtatunk azon, amit jelenleg csinálunk, akkor nem fogunk sikert elérni a maorik köreiben – és a tervezet valójában éppen erre összpontosít.”
Az új intézkedéseket üdvözölték a közegészségügyi szakértők.
„Új-Zéland ismét a világon élvonalában, (…) ez valóban változást hoz majd” – mondta Dr. Natalie Walker, az Aucklandi Egyetem Addiktológiai Kutatóközpontjának igazgatója. Chris Bullen közegészségügyi szakértő pedig elmondta, hogy a cigaretták nikotintartalmának csökkentése világelső intézkedésnek számít. Egészségügyi szempontból „minden kívánságom valóra vált” – fogalmazott Bullen.
A dohányzást ugyanakkor a tizenéves új-zélandiak körében már nagy mértékben felváltotta az e-cigaretta, és sok olyan fiatalt is bevonz, akik amúgy soha nem kezdtek volna el dohányozni.
Egy 19 000 középiskolás diák körében idén elvégzett felmérés alapján a fiatalok mintegy 20%-a naponta vagy napi többször is „vapingol”. Többségük igencsak magas nikotinmennyiséget visz így be a szervezetébe. 2018-ban egyébként a 15-17 évesek korcsoportjában a napi dohányzók aránya 3% volt, egy évtizeddel korábban pedig 13%.
Így a javuló dohányzási tendenciával párhuzamosan tapasztalható az e-cigaretta jelentette probléma növekedése is.
Bírálat érte ugyanakkor a tervezetet némely párt részéről. Az egyik új-zélandi párt például azzal érvelt, hogy a dohánytermékek nikotintartalmának csökkentése az alacsonyabb jövedelműeket sújtja leginkább, akiknek több cigarettát kell ezután vásárolniuk és többet kell dohányozniuk ahhoz, hogy ugyanazt a nikotin mennyiséget kézhez kapják. Verrall ugyanakkor elmondta, hogy a törvényben megkövetelt alacsony dózisok kapcsán kutatásokat folytattak le, melyek azt bizonyították, hogy azok igenis segítik az embereket a leszokásban.
Aggodalmak merültek fel azonban a dohány kiszélesedő feketepiaca miatt is. A kormány elismerte ezt a kockázatot. „A bizonyítékok arra mutatnak, hogy
az Új-Zélandra csempészett dohánytermékek mennyisége jelentősen megnőtt az elmúlt években, és szervezett bűnözői csoportok vesznek részt a nagyszabású csempészetben”
– áll a kormányzati közleményben.
Az új-zélandiak új, nem dohányzó nemzedékéről szóló tervezezet egy nyilvános konzultációt követően véglegesítették. A tervezetnek viszont még át kell mennie a jogalkotási folyamaton, de a szükséges pártpolitikai támogatás miatt ez semmilyen akadályt nem jelent majd.
Verrall elmondta, hogy a jogszabályt 2022-ben viszik keresztül a törvényhozáson, a korhatárokat érintő rendelkezések pedig 2023-ban lépnek majd hatályba.
(Guardian/Hetek)