4,3 millió dollárért kelt el az 555 karátos „űrgyémánt”, a világ legnagyobb csiszolt gyémántja
A drágakő eredetét illetően nem sikerült konszenzusra jutnia a tudósoknak
4,3 millió dollárért kelt el az 555 karátos „űrgyémánt”, a világ legnagyobb csiszolt gyémántja

Youtube/NewsTime

2022. 02. 10.
Az Enigma nevet viselő fekete gyémánt 4,3 millió dollárért kelt el, amelyről a szakértők sem tudták eddig megmondani, honnan származik. A geológusok között abban sincs egyetértés, hogy a kő egyáltalán a Földben kristályosodott ki, vagy a világűrből került bolygónkra. Az Enigma a világ legnagyobb csiszolt gyémántja.

4,28 millió dolláros áron egy névtelen vevő lett az 555,55 karátos fekete gyémánt új tulajdonosa. Az ügylet kapcsán pedig ismét napirendre került a kérdés, hogy vajon honnan származhat a kő.

Az Enigma – az összes többi fekete gyémánthoz, vagy karbonádóhoz hasonlóan – egy titokzatos esemény során keletkezhetett mintegy 3,8-2,6 milliárd évvel ezelőtt. A koromfekete, átlátszatlan kövek fizikai és kémiai szempontból is egészen egyedi jellemzőkkel rendelkeznek. Összetételének és szerkezetének sajátos kombinációja egyetlen más, általunk ismert gyémántra sem jellemző.

Bolygónkon csupán két régióban, Brazíliában és a Közép-afrikai Köztársaság területén lelhetők fel a karbonádók. Méretüket tekintve is egyedinek, kifejezetten nagynak számítanak a fekete kövek a gyémántok világában.

Wuyi Wang, a Gemological Institute of America kutatási és fejlesztési részlegének alelnöke elmondta, hogy az Enigma egy természetes keletkezésű ásvány, de egyelőre még nincsenek magyarázataik mindenre a követ illetően. Keletkezését homály fedi, és merőben eltérő teóriák születtek a témában.

A karbonádó számos furcsaságai részben a tudományos fantasztikus filmekből ismerős elméletekhez irányozták a kutatókat.

Egyik ilyen magyarázat szerint a gyémántok szénben gazdag csillagokon vagy bolygókon keletkezhettek, amelyek meteoritok formájában kerülhettek a Földre mintegy 4-3,8 milliárd évvel ezelőtt.

De az sem kizárt, hogy a Föld mélyében képződtek ezek a különleges drágakövek. A kérdés végleges rendezése egyelőre még várat magára, amíg a tudósok elegendő információ birtokába nem kerülnek.

(NationalGeographic/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!