Ez egy PR cikk
Számos olyan ételt és italt fogyasztunk nap mint nap, mely az emberek számára ugyan teljesen ártalmatlan, a kedvenceinkre nézve azonban akár halálos is lehet.
Azt talán már mindenki tudja, hogy a kutyáknak nem adhatunk csokoládét, hiszen ez hányást, hasmenést, de akár halált is okozhat. Hasonlóan veszélyes azonban a nyírfacukor, a xilit is, ami súlyos májelégtelenséget és egyéb fájdalmas tüneteket idézhet elő. A kutyák laktózérzékenyek, ezért a tejtermékek sem a kisállatoknak valók, a hagyma vagy fokhagyma pedig súlyos vesekárosodást idézhet elő. Bár a kutyák imádják a nyers húst, az ezen megtelepedő paraziták komoly bélbetegségeket okozhatnak, ezért legyünk óvatosak, ahogy a csirkecsonttal is, mely evésnél szilánkosra törik, így megsértheti a nyelőcsövet és a gyomrot is.
A csokoládé, a hagyma és – a közhiedelemmel ellentétben – a tej a macskáknak is tiltólistás, ahogy a túlzott mértékű májfogyasztást is érdemes elkerülni az A-vitamin mérgezés megelőzése érdekében. A szőlő és a mazsola vesekárosodáshoz vezethet, a tonhalkonzerv pedig nem tartalmaz elegendő tápanyagot, ezért hiába eszik belőle cicánk nagyobb mennyiséget, fennállhat az alultápláltság veszélye. Talán mondanunk sem kell, hogy minden állat elől zárjuk el az alkohol- és koffeintartalmú italokat is; a legjobb, ha kedvenceink csakis tiszta vizet isznak.
Talán nem is tudunk róla, de számos szobanövényünk kimondottan mérgező kedvenceinkre nézve. Mind a macskák, mind a kutyák hajlamosak lehetnek megkóstolni a szem előtt lévő dísznövényeket, ezért minden egyes új szerzemény kapcsán ellenőrizzük, hogy biztonságos virágot választottunk-e. Ha nem szeretnénk megválni kedvenc növényeinktől, tegyük azokat elérhetetlen helyre, például a hálószobába, ahova a távollétünkben aztán soha ne engedjük be a kisállatokat.
A macskákra különösen veszélyes egyebek mellett a ciklámen, a bambusz, a kislevelű fikusz, a borostyán, a vitorlavirág, az orchidea és a mikulásvirág, a kutyákat pedig elsősorban a liliomtól, a papagáj- és a mikulásvirágtól tartsuk távol. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a lista távolról sem teljes, ezért ha állatainkat biztonságban szeretnénk tudni, minden újonnan beszerzett növénynek nézzünk alaposan utána.
A kíváncsi kedvencek, így különösen a kölyökkutyák és kiscicák hajlamosak arra, hogy minden eléjük kerülő kábelt megrágcsáljanak, ez pedig súlyos áramütéshez, égési sérülésekhez, legjobb esetben pedig a lámpák használhatatlanná válásához vezethet. Ezért ahol lehet, válasszuk a vezeték nélküli megoldásokat, ahol pedig a kábelek jelenléte nem kerülhető el, védjük meg azokat egy lépésálló gégecső vagy egyéb kábelvédő használatával.
Az állatok általában távol maradnak a kellemetlen, szúrós szagú tisztítószerektől, jobb azonban biztosra menni, hiszen ezek a készítmények lenyelés esetén súlyos mérgezésekhez vezethetnek, sőt, gyakran elég az is, ha valaki közelről belélegzi a felnyitás során felszabaduló gázokat. Ezeket a flakonokat tehát zárjuk el egy olyan szekrénybe, amit a kedvencünk biztosan nem tud kinyitni, így elkerülhetjük a komoly, gyakran halállal végződő baleseteket.
Hasonló a helyzet az emberek számára felírt gyógyszerekkel: sokan úgy gondolják, hogy ezeket – melyek általában olcsóbbak az állatoknak felírt tablettáknál – nyugodtan beadhatják kedvenceiknek is, ezzel azonban komoly betegségeket idézhetünk elő. A népszerű fájdalomcsillapítók már kis mennyiségben súlyos gyomor-, vese- és bélproblémákat okozhatnak; az antidepresszánsok alvászavarokat, szívpanaszokat, remegést és letargiát is kiválthatnak, a D-vitamin hányáshoz, étvágytalansághoz és veseelégtelenséghez vezethet, a paracetamol pedig a vörösvértestek károsodása mellett májkárosodást is előidézhet.
Egy kíváncsi kiskedvenc számára elég egy rosszul felmért ugrás, és máris megtörténhet a tragédia, ezért figyeljünk arra, hogy a nyílászárókat mindig jól zárjuk be. Macskák számára a bukó ablakok is nagyon veszélyesek lehetnek, hiszen könnyen fennakadhatnak rajtuk, és ahogy megpróbálják kiszabadítani magukat, akár belső sérüléseket, töréseket is elszenvedhetnek. Ha szeretjük nyitott ablak mellett élni az életünket, szereljünk fel mindenhova biztonsági hálót, így nem kell attól tartanunk, hogy kedvencünk megkísérli a szökést.
Egy, a konyhapultra felugró macska vagy a lelógó tárgyakat elkapó kutya komoly sérüléseket okozhat saját magának, de akár nekünk is. Vigyázzunk, hogy ne hagyjunk elöl késeket, törékeny edényeket, ha pedig a főzőlapot vagy a sütőt használjuk, azt soha ne hagyjuk felügyelet nélkül, hiszen kedvenceink könnyen megégethetik magukat.
Kutyáink és macskáink nem egyszerűen háziállatok, hanem családunk fontos és megbecsült tagjai. Ha a saját és gyermekeink biztonságára odafigyelünk, tegyünk így kedvenceinkkel is, hiszen az ő életükért és egészségéért is mi vagyunk felelősek. Szerencsére a balesetek megelőzéséhez csak egy kis törődés szükséges: figyeljünk arra, hogy milyen ételeket és vegyszereket hagyunk elöl, lépésálló gégecső segítségével gondoskodjunk a kábelek védelméről, ha egyedül hagyjuk az állatainkat, csukjuk be az ablakokat és erkélyajtókat és ne hagyjunk elöl apró, könnyen lenyelhető műanyag tárgyakat; gondoskodjunk kedvenceinkről, hiszen csakis mi tudhatjuk, mi a jó nekik.
(Fizetett PR cikk)