Ez egy PR cikk
Mindenkinek fontos, hogy szép, rendezett otthonban éljen és ha rokonok, barátok érkeznek látogatóba harmonikus látvány fogadja őket. Ehhez a képhez jelentősen hozzájárul, hogy a beltéri falfelületek tiszták és foltmentesek legyenek. Ennek megőrzése talán a konyhában a legnehezebb feladat. Lássunk néhány tippet, amelyek megkönnyíthetik számunkra ezt a nehéz küldetést!
A megfelelő festékek kiválasztása rendkívül leegyszerűsítheti a probléma megoldását. Manapság ugyanis már léteznek olyan korszerű beltéri falfestékek, amelyek felvitele után a felület vízzel tisztíthatóvá válik – ilyen például a kerámiafesték. Attól sem kell tartanunk, hogy az állandó lemosás rontaná a festék tartósságát, mivel ezek sokáig ellenállnak a kopásnak, fakulásnak.
Ahhoz, hogy a konyha – illetve az egész lakás – festett falfelületei tartósak legyenek, hozzájárul a megfelelő alapozó használata. Ezt a beltéri falfesték rétege alá kell felvinni, hogy elősegítse a megfelelő tapadást. Továbbá a száradás után akadályozza a foltosodást, mivel a diszperziós alapanyag képes a festék alatti felület egyenetlenségeit ellensúlyozni. Ez erős szívóképességű falak esetében kiemelten fontos, mert így kiegyenlítetté válik a folyadékarány.
A beltéri falfestékek színpalettája széles skálán mozog, a konyhába mindig érdemes olyan színt választani, ami kevésbé kényes. Ilyenek például a bézs, a krémszín és a pasztell árnyalatok.
A különböző felületek kombinálása is segíthet abban, hogy fenntartsuk a tisztaságot. A festett falak ugyanis párosíthatóak egyéb dekorációs megoldásokkal, például falpanelekkel, csempével. A konyhában azért érdemes alkalmazni ezt a variációt, mert jobban védhetjük azokat a részeket, amelyek fokozott szennyeződés veszélynek vannak kitéve.
Azoknál a konyhai tevékenységeknél, ahol eleve nagyobb a kockázata a különböző „baleseteknek” – ilyen például a mosogatás, a turmixgép használata, a lekvárfőzés és társaik – a munka megkezdése előtt érdemes ellenőriznünk a gépek műszaki állapotát, a használat körülményeit. Ha ezt nem felejtjük el, nagy bajtól óvhatjuk magunkat. Megelőzhetjük ugyanis, hogy a lekvár, az olaj vagy éppen a szennyezett mosogatólé a nagy nyomással történő szétszóródást követően szinte az egész helyiség falfelületeinek tisztaságát, épségét tönkretegye.
A konyhai bútorzat és a különböző eszközök, kellékek okos elrendezése szintén segíthet abban, hogy óvjuk a festés épségét. Ha azokat a munkafelületeket, ahol például a zöldségeket pucoljuk, mossuk, daraboljuk vagy a húsféléket dolgozzuk fel, nem közvetlenül a frissen festett falak mellé tesszük, kisebb az esély, hogy zöldségdarabokkal vagy paradicsomszósszal dekoráljuk ki a szép, új, még sérülésmentes felületeket. Jó, ha betartjuk a fedők illetve a kukta megfelelő alkalmazásának szabályait. Ha ezeket helytelenül használjuk, felügyelet nélkül hagyjuk, annak szintén kellemetlen következményei lehetnek.
Előfordul, hogy mégis megtörténik a baleset. Abban az esetben, ha a sérülés viszonylag kicsi, eltakarhatjuk egy ízléses dekorációval, így eltolhatjuk egy kicsit a következő festés időpontját. Használhatunk erre a célra falmatricákat, egy szép képet és egyéb dekor elemeket.
A nagyobb szennyeződések, kopások esetében már korrekcióra lehet szükség. Ilyenkor már nem kerülhető el egy részleges festés. Fontos kiemelni, hogy ebben az esetben a beltéri falfestéket saroktól sarokig vigyük fel és ne foltokban, mert így kapunk csak egyenletes felszínt.
(Fizetett PR cikk)