A Covid-19 hatása a székesfehérvári ingatlanpiacra (x)
A Covid-19 hatása a székesfehérvári ingatlanpiacra (x)

www.ingatlannet.hu

2021. 06. 15.
A koronavírus-járvány nemcsak az emberek életére, hanem az egész gazdaságra, azon belül az ingatlanpiacra is hatással volt. Nincs ez másként Székesfehérváron és agglomerációjában sem. 

 

Ez egy PR cikk

 

A karanténnal járó bezártság sokakban felerősítette a vágyat egy szabadabb életre, így megnőtt a kereslet a kertes családi házak iránt. Ezt a tendenciát tovább erősítették az új állami támogatások, mint a lakásépítési áfa 5%-ra csökkentése, a lakásfelújítási program, a CSOK.

Székesfehérvári ingatlanpiaci körkép

Székesfehérvár nemcsak gazdag történelmi múlttal rendelkezik, hanem a jelenben is jelentős szerepet tölt be: a Közép-Dunántúl régió központja, Fejér megye és a Székesfehérvári járás székhelye. Helyzetét nemcsak földrajzi elhelyezkedése, hanem ipari, gazdasági stabilitása, sport és kulturális sokszínűsége adja.

Székesfehérvár az országos irányvonalat követi: az ingatlanállománya elavult, és szükség van a megújítására. Ez a lakhatás feltételeinek javításán felül a városrészek, agglomerációs települések rehabilitációjáról, az ott lakók életminőségének javításáról szól. Egy élhetőbb, szebb lakókörnyezet vonzó a költözni vágyók körében, így a növekvő kereslet az ingatlanok árait is megemeli. Az újlakás-piacon Székesfehérvár a legdrágább megyeszékhely 26 millió Ft-os átlagárral. Miskolchoz viszonyítva itt közel kétszeres áron lehet új lakáshoz jutni.

A pandémia első hulláma a székesfehérvári ingatlanpiacon is jelentős visszaesést okozott, de ez pár hónap alatt visszaállt. Inkább az ingatlanpiac átrendeződése figyelhető meg. A járvány elhúzódásából fakadó bizonytalanság, gazdasági visszaesés nem kedvez az ingatlanpiaci döntéseknek. Sokan kivárnak mind a vételi, mind az eladási oldalon.

Mit, mennyiért, és hogyan tovább?

Székesfehérvár kedvező helyzetben van, hiszen a település több nagy logisztikai, elektronikai és ipari létesítménynek, több felsőoktatási intézménynek ad helyet. Emiatt a városban és a környező településeken sokan keresnek saját tulajdonú ingatlant vagy bérleményt.

A székesfehérvári ingatlanárak éves szinten, bármely ingatlantípust is nézzük, mondhatni stagnálnak, mivel a családi házak esetében is csak kb. 7%-os drágulás figyelhető meg. És bár az ingatlanpiaci árak magasnak tűnnek - a házak négyzetméterára átlagosan 370 eFt, a téglalakások ára 510, a paneleké 430 eFt volt 2020-ban -, fővárosi viszonylatban mégis olcsónak számít.

A támogatott lakáshitelezések száma az állami hozzájárulások miatt emelkedik. A vidéki CSOK-nak köszönhetően a nagyvárosok, így Székesfehérvár agglomerációs településein is olcsóbban lehet családi házhoz jutni, mint a megyeszékhelyen, bár összességében itt is nőttek az ingatlanárak.

A bérlemények piacán áresés figyelhető meg, köszönhetően a pandémia hatásának, hiszen a turizmus ezidáig szünetelt, illetve a felsőoktatási intézmények távoktatásra álltak át, így a diákbérlők elmaradtak.

A koronavírus-járvány hosszabb távú hatásait még nem lehet látni, az azonban valószínűsíthető, hogy a folyamatban lévő ingatlanfejlesztések állami támogatásokkal és kedvezményekkel újraindulhatnak.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!