A dél-koreai elnök felelősségre vonásáról szavaz a parlament a kisiklott hadiállapot után
A védelmi miniszter közben felajánlotta lemondását
A dél-koreai elnök felelősségre vonásáról szavaz a parlament a kisiklott hadiállapot után

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 12. 04.
A dél-koreai parlamenti képviselők szerdán javaslatot nyújtottak be Jun Szuk Jol elnök felelősségre vonása céljából, miután az elnök hadiállapotot hirdetett ki az országban, de órákkal később - a parlament és a hadsereg közötti kaotikus patthelyzetet követően - visszavonta a döntést.

MEGALKUVÁS NÉLKÜL! Az elmúlt évben a Hetek minden korábbinál élesebben állt ki az igazság mellett: legyen szó a keresztény értékek védelméről, vagy az Izrael melletti kiállásról. Fizessen elő Ön is, hogy jövőre is folytatni tudjuk ezt a munkát: részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.

A keddi előzményekről szóló adásunkat itt hallgathatja meg:

Ami a fejleményeket illeti, miután a parlament elutasította a hadiállapot bevezetését, és a törvényhozás épületébe történő katonai behatolás ellenére sem voltak hajlandók ezen változtatni, az elnök döntése visszavonására kényszerült, mára pedig hat dél-koreai ellenzéki párt törvényjavaslatot nyújtott be Jun felelősségre vonása érdekében. Az erről való szavazást péntekre, illetve szombatra tűzték ki.

A törvényjavaslat hivatalos benyújtását célzó plenáris ülés a tervek szerint nem sokkal szerda éjfél (magyar idő szerint 16 óra) után kezdődik.

„Nem hagyhattuk figyelmen kívül a törvénytelen hadiállapotot” - mondta Kim Jong-min parlamenti képviselő. „Nem hagyhatjuk tovább, hogy a demokrácia összeomoljon.” A Népi Erő Párt (aminek az elnök is a tagja) vezetője pedig a védelmi miniszter, Kim Jong-hiun kirúgását és az egész kabinet lemondását követelte, aki erre válaszul felajánlotta lemondását. Mindeközben civil és szakszervezeti csoportok szerda estére gyertyás virrasztást szerveztek Szöul belvárosában, Dél-Korea 13. elnökének lemondását követelve.

Joon kedden késő este televíziós beszédében közölte a koreai polgárokkal, hogy azért van szükség a hadiállapotra, hogy megvédjék az országot az Észak-Korea-párti államellenes erőkkel szemben, és megvédjék a szabad alkotmányos rendet, jóllehet konkrét fenyegetéseket, veszélyforrásokat nem említett. A katonák megpróbálták elfoglalni a parlament épületét, de utóbb ezzel a kísérletükkel felhagytak, amikor a parlamenti segédszemélyzet tűzoltó készülékkel lefújta őket, közben pedig a tüntetők odakint dulakodtak a rendőrökkel.

(Reuters)

előfizetés

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!