Ez egy PR cikk
A gonarthrosis, avagy térdízületi kopás gyakoriságának értékelése nehézkes, mert vannak tünetmentes állapotok, és az emberek csak kis része kér orvosi segítséget. Pedig a térdízület az emberi test legnagyobb és legösszetettebb ízülete. Mivel ezt az ízületet nem védik az izmok, ezért ez van a leginkább kitéve traumának. A fájdalom enyhítésére a szakemberek számos ajánlást tesznek, például nem javasolt a hosszan tartó fizikai pihenés, mert az ízületeknek mozgásra van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak, amit a fizikoterápia Óbuda terápia keretén belül biztonságosan lehet megvalósítani.
Két típusra osztható: elsődleges és másodlagos. Az elsődleges az ízületi degeneráció, amelynek nincs nyilvánvaló oka. A másodlagos az ízületben fellépő abnormális erő koncentráció következménye, ami poszttraumás esetekben fordul elő. A térdízületi kopás fő tünete a térdben vagy a combban lokalizált fájdalom. Eleinte ez a fájdalom mérsékelt és reagál a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító kezelésre, de ez hosszú távon nem megoldás.
Kerülni kell a térd ízületi felületeinek a súlygyarapodás miatti túlterhelését, különösen azért, mert az egyén ideális súlyánál minden kilogramm plusz 6 kg nyomóerőt jelenthet a térdre mozgás közben. Ezenkívül kerülni kell az ízületet érő jelentős és hosszan tartó fizikai igénybevételt, különösen a hajlító mozgásokat.
A gonarthrosis kezelési sémájában mindig szerepelnie kell egy kinetoterápiás programnak, amit a betegség klinikai, anatómiai és funkcionális stádiumától függően határoznak meg. A kiterjedt fizikoterápia nemcsak a gonarthrosis konzervatív kezelésében elengedhetetlen, hanem műtét után is. A legyengült térdét lassan, adaptált gyakorlatokkal kell újjáépíteni. Ezenkívül a mozgásterápia és a szakember felügyelete mellett végzett gyakorlatok kombinációja funkcionális előnyökkel is jár, egyes betegeknél késlelteti vagy megakadályozhatja a műtét szükségességét.
A gonarthrosis kezelésének célja a következő: fájdalomcsillapítás, ízületi mobilitás növelése, betegség progressziójának megelőzése. A fizikoterápia jelentheti az első védelmi vonalat, a térdízületi gyulladásban szenvedő betegek kezelése magában foglalja a betegek oktatását is. Bebizonyosodott, hogy a felügyelt gyakorlat és az otthoni edzésprogram kombinációja hozza meg a legjobb eredményeket.
Aki gonarthrosisban szenved, annak bizonyos dolgok elvégzése nehezebbnek tűnhet. Például a térd túlzott igénybevétele ronthatja az ízületek egészségét, de minél kevésbé mozgatja a térdét, annál gyengébbek lehetnek. Tehát meg kell találni a szükséges egyensúlyt, azokat a tökéletes gyakorlatokat, amelyek eléggé mozgatják a térdét ahhoz, hogy erősek és egészségesek maradjanak.
A fizikoterápia segíthet ebben, a kezelések lehetnek passzívak vagy aktívak – így a betegség könnyebben elviselhető. A passzív kezeléseknél a terapeuta végzi a legtöbb „munkát”, míg az aktív kezeléseknél a páciens is csatlakozik otthoni gyakorlatok végzésével. A mozgásterapeuta segíthet csökkenteni a fájdalmat, az ízületi duzzanatot és azok merevségét, hogy újra könnyebben tud járni, hajolni, térdelni és guggolni.
(Fizetett PR cikk)