A Harvard Jogi Iskoláján végzett Natasha Aggarwall kulcsszerepet játszik a mostanra felfutó többes házasság ügyének előmozdításában.
Bevallása szerint egészen tavaly tavaszig nem sokat tudott a sokszerelműségről (poliamória), azonban mostanra elkezdett képbe kerülni – köszönhetően az egyetemen működő LGBTQ+ Advocacy Center-nek (vagyis LMBTQ+ Támogató Központ), amely utóbbi az újonnan alakult Polyamory Legal Advocacy Coalition-nal (lefordítva: Sokszerelműségi Jogokat Támogató Koalíció) is összefogott. A Koalíció ugyanis
célul tűzte ki maga elé, hogy jogi támogatáson, a közoktatáson és közpolitikán keresztül előmozdítsa a poliámor egyének, közösségek, illetve családok polgári és emberi jogait.
A Harvard Jogi Iskolájának meghatározásában maga a sokszerelműség a nem monogám kapcsolatok azon formája, amelyben egyidejűleg több mint két felnőtt partner vesz részt, minden érintett személynek tudomása van a többiről, és a kapcsolatok kölcsönös megegyezésen alapulnak.
Polyamory and the Law: Alexander Chen '15, director of the LGBTQ+ Advocacy Clinic at HLS, is working with students to offer legal protections for people in polyamorous relationships. https://t.co/7JCeD3btjn https://t.co/MXAnw8Wzz1
— Harvard Law School (@Harvard_Law) August 3, 2021
Aggarwall kiemelte, hogy több alkalommal bocsátottak el dolgozókat munkahelyükről amiatt, hogy főnökük tudomására jutott, sokszerelmű kapcsolatban élnek. Kiemelte, ez a fajta megkülönböztetés hatalmas problémát jelent az érintettek számára.
A poliamóriát övező társadalmi és jogi problémák orvoslására alapította meg öt ügyvéd és egy pszichológus a Sokszerelműségi Jogi Támogató Koalíciót.
Éppen a Koalíciót megalapító egyik ügyvéd és egyben a Harvard Jogi Iskolájának oktatója, Alexander Chen volt az, aki elsőként vállalta nyíltan a Harvard Law Review név alatt futó jogi szemle dolgozói között, hogy transznemű. Kurzust is elindított a „gender identitás, szexuális orientáció és jog” témakörben.
Roberts "csuszamlós lejtő" hasonlatára úgy reagált, hogy azt sokszor arra használták, hogy olyan jogokat tagadjanak meg emberektől, amit biztosítaniuk kellett volna.
“Reméljük, hogy nemcsak a poliámor emberek számára tudunk védelmet nyújtani, hanem más kapcsolati struktúrákban élő emberek, például aszexuális és aromantikus emberek számára is, akik szintén rengeteg diszkriminációval szembersülnek"
- nyilatkozta Chen.
A Harvard Law Today írója, Elaine McArdle a poliamória legalizálását úgy jellemezte, hogy „nemcsak fontos határ a polgári és emberi jogokért folytatott harcban”, hanem „kivételes tanulási lehetőség” a joghallgatók számára.
"Hálás vagyok, hogy elég éles memóriámnak hála felidézhetem, hogy valamikor egyesek azzal érveltek, hogy ugyanazt a legfelsőbb bírósági ítéletet [az azonos neműek házasságának legalizálása] fel fogják használni a bigámia és a poliamória legalizálásának igazolására”
- nyilatkozta a kérdésben Mike Huckabee, Arkansas volt kormányzója. "Természetesen bárki, aki erre rámutatott, homofób gyűlölködőként bélyegezték meg, aki aljas és nevetséges érveket hoz, melyeket soha nem vehetnek komolyan."
Ahogy azt korábban megírtuk, a tavalyi évben Massachussets két városában is legalizálták a poliámor kapcsolatokat, Cambridge és Somerville városi tanácsa is a sokszerelműség mellett szavazott. Idén februárban Kaliforniának sikerült jogi precedenst teremtenie arra, hogy egy gyermeknek ne csak két, hanem már három apukája is lehessen. A homoszexuális kapcsolatban élő három férfi gyermekei embrió-adományok és bérányák segítségével jöttek a világra. A kérdést a Marvel képregényekben is felkapták, Űrlord karaktere ugyanis biszexuális poliámorként került megjelenítésre egyik történetükben.
Magyarországon az egyik legnépszerűbb ellenzéki politikus, Jakab Péter egyértelműen a háromapás családok ellen, azaz kimondottan a poliamória ellen foglalt állást.
(Faith Wire/Hetek)