Ez egy PR cikk
A szülőknek nincs mindig könnyű dolga, ha a gyermekeikkel próbálják megszerettetni a zöldségeket és gyümölcsöket. Sokszor az sem válik be, ha már egészen pici kortól bevezetik ezeket a táplálkozásba.
Olykor a felnőttek sincsenek tisztában azzal, hogy mikor, miből, mennyit kellene fogyasztani, és még ha van is erről elképzelés, a rohanó hétköznapok gyakran útjában állnak a megvalósításnak. Azonban az Egészségpajzs szolgáltatásaival gondoskodhat arról, hogy jó minőségű és megfelelő összetételű ételekkel megkönnyítse a kiegyensúlyozott étkezés kivitelezését.
A zöldségek és gyümölcsök mikrotápanyagokban rendkívül gazdagok, továbbá kiváló forrásai lehetnek a C- és K-vitaminnak, a folsavnak, magnéziumnak és káliumnak, melyek mind fontosak a szervezet optimális működéséhez. A magas élelmi rosttartalmuk révén stabilizálhatják a vércukorszintet, és fokozott teltségérzetet adnak az étkezést követően.
Alacsony a kalóriatartalmuk, ezáltal különféle étrendekkel is kompatibilisek. A zöldségek túlnyomó részét, például uborka, nem szükséges beleszámolni a napi kalóriabevitelbe. Továbbá magas víztartalmuk következtében bizonyos szinten a folyadékpótlásban is szerepet játszanak.
Felvetődik a kérdés, hogy mennyit célszerű fogyasztani ezekből az ételekből. A jelenlegi hazai és nemzetközi ajánlások egyöntetűen azt javasolják, hogy naponta 500 gramm körüli mennyiségű zöldség és gyümölcs már ideális lenne.
Hazánkban is egyre elterjedtebb az “okostányér”, amely vizuálisan is szemlélteti az egyes étkezések összetételét. Az útmutatások szerint előnyös, ha 1 adag zöldség vagy gyümölcs nyers formában kerül a tányérra. Válogasson bátran a különböző színű variációk közül, hiszen ezzel még változatosabbá teheti a táplálkozását. Van élet a burgonyán, paradicsomon és almán túl, ezért érdemes minél több formáját kipróbálni ennek a kategóriának.
A gyümölcsök és zöldségek gyakorlatilag bármelyik étkezésbe beilleszthetők, sőt, tanácsos is az előbb említett mennyiséget nagyjából arányosan elosztani a nap folyamán. Speciális étrendet igénylő állapot kapcsán, például inzulinrezisztencia esetén, mindenképp konzultáljon szakemberrel, ugyanis az effajta egészségügyi kondíciók szigorúbb szabályokat szülnek akár gyümölcsfogyasztás tekintetében is.
Kiegyensúlyozott táplálkozással, amelynek a zöldségek és gyümölcsök is szerves részét képezik, hozzájárulhatunk egyes betegségek kialakulásának csökkentéséhez. Valamint jobb lesz a közérzetünk és energikusabbá válunk. Megéri figyelmet fordítani a táplálkozásra, mert ezzel jelentősen javíthatunk az életminőségünkön!
(Fizetett PR cikk)