A választási eredményeket egész éjjel percről-percre követjük a hetek.hu-n. Tartson velünk!
Szinte lehetetlen mind az 50 amerikai állam eredményét teljes kontextusában vizsgálni és követni a választások éjszakáján, éppen ezért figyel a legtöbb nagyobb média mindössze néhány olyan csatatér államra, amelynél nem egyértelműen befutó egyik jelölt sem.
Ezek közül is kiemelten kezelnek a szakértők összesen hat államot: Wisconsint, Michigant és Pennsylvaniát, valamint Arizonát, Floridát és Észak-Karolinát.
Ezek az államok mindegyik másnál jobban meghatározzák, hogy ki nyeri a választást. Összesen 101 elektorról döntenek ebben a régióban, és ha a 2016-os választáshoz hasonló szoros eredmény lesz - akkor bizony mindössze pár tízezer szavazat döntheti el egy-egy állam sorsát.
Jól érzi ennek a súlyát Donald Trump és Joe Biden is, nem véletlen fókuszáltak a választás előtti utolsó napokban szinte csak ezekre az ütközőzónákra mind a hirdetéseikkel, mind pedig a kampányrendezvényeikkel.
Már négy évvel ezelőtt is ezeket az államokat kellett megnyernie Trumpnak ahhoz, hogy felülkerekedjen Hillary Clintonon. Akkor az éjszaka nagy meglepetése volt, hogy a korábban magabiztosan demokrata fellegvárnak számító Wisconsint, Michigant és Pennsylvaniát is elnyerte a republikánus jelölt, igaz összesen mintegy 80 ezer szavazattal csupán. (A teljes részvételi számokat tekintve ez rendkívül kevésnek számít.)
Az államok fontossága már a korai szavazatok arányánál is megmutatkozott. Floridában és Észak-Karolinában a 2016-os teljes részvételi arány már 90 százalékát elérték a levélben leadott voksok, pedig még csak most érkezett el a választás napja. Ez az arány Arizonában 80, Wisconzinban 60, Michiganben pedig 50 százalék. Több mint valószínű, hogy mindegyik államban megdől majd a rekord.
Nem biztos, hogy érdemes-e bármennyire is hinni a közvélemény-kutatásoknak, ám a RealClearPolitics felméréseket összegző adatai alapján feltűnő, hogy mennyit javult Trump megítélése ezekben az államokban. Erősödött Biden is a 48.9 százalékos átlagával, de a republikánus elnökjelölt az elmúlt pár napban nyílegyenesen kilőtt a mutatókat tekintve, így
megjósolhatatlan az eredmény ezekben az államokban.
A felmérések is tulajdonképpen csak Wisconsinban mutatnak hibahatáron túli demokrata vezetést, mindenhol máshol fej-fej mellett állnak a jelöltek.
Ezekben az államokban többek között döntő lehet az is, hogy a felmérések szerint még a négy évvel ezelőtti adatokhoz képest is, Trump jelentősen javította a mutatóit a fekete és a latinajkú népesség körében. Ezt részben azzal magyarázzák, hogy nagy a keresztények aránya, akit elborzaszt a demokrata oldal szélsőbaloldali irányba történő fordulása, míg a fekete munkásréteg pedig cserbenhagyva érezte magát az előző demokrata adminisztrációtól, a gazdasági felemelkedés kulcsát pedig a jelenlegi elnökben látják.
(USAToday/Hetek)