A kezdeményezést 90-30 arányban megszavazta a Közgyűlés. Az USA, Kanada, Németország, Ausztrália és az Egyesült Királyság ellenezte a Nakba-nap megtartását, és a legtöbb uniós tagállam - így Magyarország is - leszavazta a javaslatot.
Negyvenhét ország, köztük Finnország, Franciaország, Szerbia, Szlovénia és Lettország tartózkodott a szavazáskor.
A javaslatról szóló vita során Gilad Erdan, Izrael ENSZ-nagykövete arról beszélt, hogy “egy ilyen szélsőséges és alaptalan határozat elfogadásával az ENSZ csak a konfliktus állandósulását segíti elő”, és arra emlékeztetett, hogy Izrael állam alapításakor az arab és muszlim országokból 750 ezer zsidót űztek el”.
Fejezzék be a zsidó Nakba figyelmen kívül hagyását. (…) Mit mondanának, ha a nemzetközi közösség az országuk megalapítását katasztrófaként ünnepelné? Micsoda szégyen!”
- mondta Erdan.
Robert C. Castel biztonságpolitikai elemző Facebook-bejegyzésében arról írt, hogy az ENSZ-ben “arról fognak évente megemlékezni, hogy Hitler Muftijának, Hadzs Amin El-Husszeininek, és az ‘Arab Antantnak’ nem sikerült egy második holokausztot tető alá hoznia”.
Castel emellett háláját fejezte ki Magyarországnak, amiért újra kiállít Izrael mellett az ENSZ-ben.
(Jerusalem Post / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.