A demokrata párti politikusok kérdései főleg arra irányultak, hogy vajon a konzervatív Coney Barrett - Donald Trump republikánus elnökkel és a republikánus politikusokkal összhangban - esetleges döntési helyzetben az abortusztörvény megsemmisítése, vagy az Obamacare visszavonása mellett dönt-e majd.
Amy Klobuchar Minnesota és Chris Coons Delaware szenátora - mindketten demokrata párti politikusok - a bírónő alkotmányjogi szaklapban megjelent korábbi jogi érveléseiből, vagy jogi szakkönyvről írott kritikájából olvastak fel részleteket, és feltételezett helyzetek felvázolására kértek válaszokat Coney Barrettől.
Feinstein to Barrett after she declines to say if Roe v. Wade was wrongly decided: “On something that is really a major cause with major effect on over half of the population of this country, who are women … it’s distressing not to get a straight answer.” https://t.co/OFIhfeFBUy pic.twitter.com/M4ePqu4eMo
— ABC News (@ABC) October 13, 2020
A jelölt kifejtette: korábban soha, sehol nem tett olyan nyilatkozatot, vagy írt olyan állásfoglalást, amelyből arra lehet következtetni, hogy eltöröltetné, vagy visszavonatná az abortusztörvényt és az Obamacare-t. Leszögezte: feltételes kérdésekre nem fejti ki az álláspontját, mert ezzel véleményt alkotna, amelyet bíróként nem engedhet meg magának.
Hangsúlyozta, hogy bíróként az alkotmány betűjéhez tartja magát, s az egyik szenátor felvetésére kifejtette: az amerikai alkotmány azért olyan tartós több mint két évszázada, mert megfogalmazói részben eléggé konkrétak, részben pedig eléggé általánosak is voltak ahhoz, hogy a rögzített alapelveket ma is alkalmazni lehessen.
Konkrét példát hozva elmondta, hogy a szólásszabadságról szóló alkotmányos cikkely elve például ma is abszolút alkalmas arra, hogy a közösségi média 21. századi világában szintén alkalmazható legyen.
Amy Coney Barrett többször is elismételte, hogy nem viseltetik ellenszenvvel sem az Obamacare-törvénnyel, sem más, a kongresszus által elfogadott törvénnyel szemben. Ismételten hangsúlyozta azt is, hogy az ő dolga nem a törvények értelmezése, s ezzel a törvényhozók feladatának átvétele, hanem a kongresszus tagjai által megszavazott törvények betartása.
Az alkotmánybíró-jelölt leszögezte azt is: jelölése előtt és után sem beszélt Donald Trumppal, illetve a Fehér Ház vagy a kormányzat munkatársaival arról, hogy egyes kérdésekben alkotmánybíróként hogyan döntene.
"Hadd legyek világos, nem köteleztem el magamat senkinek, sem ebben a szenátusban, sem a Fehér Házban azt illetően, hogy bármely kérdésben hogyan foglalok majd állást"
- válaszolta Patrick Leahy, vermonti demokrata párti szenátor kérdésére.
A politikusok által felvetett konkrét jogi problémákra - a többi, korábbi alkotmánybíró-jelölthöz hasonlóan - Amy Coney Barrett nem adott konkrét választ. A katolikus hitére vonatkozóan azonban - mivel a sajtó egy részében is folyamatosan támadják a hite miatt - fontosnak tartotta hangsúlyozni: hite és személyes nézetei nem befolyásolják bírói döntéseit.
"Soha nem próbáltam meg a magánéletemben sem, hogy ráerőltessem a saját választásaimat másokra. S ugyanez igaz a szakmai pályafutásomra is"
- szögezte le.
(Hetek/MTI)