Ahogy arról korábban írtunk, az elmúlt hetekben rengeteg abortusszal kapcsolatos incidens történt: életvédő szervezetek irodáit gyújtogató abortuszpárti csoportok, Oscar-gálán félmeztelenre vetkőző nők, később pedig hasonlóan kellemetlen performanszt végrehajtó aktivisták Joel Osteen 60 ezer fős gyülekezetében.
A The Washington Post online tudósítása szerint az intézkedő rendőrök a húszas éveinek közepén járó férfinél egy fegyvert és betöréshez használt eszközöket találtak. A rendőrség vélhetően lakossági bejelentést kapott a fegyveres férfi megjelenéséről és az általa jelentett potenciális veszélyről, de a lap szerint egyelőre nem világos: ki szólt a rendőrségnek.
Az újság szerint a férfinak vélhetően nem sikerült még betörnie a bíró ingatlanjába, mivel az egyik közeli utcában feltartóztatták.
Az AP amerikai hírügynökség szerint a férfit szerdán helyi idő szerint hajnali 1 óra 50 perckor vették őrizetbe a rendőrök.
A jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok alapján vélelmezhető, hogy a fiatal kaliforniai férfi az amerikai legfelsőbb bíróságról május elején kiszivárgott többségi bírói vélemény miatt volt dühös.
A kiszivárgott, vagy kiszivárogtatott dokumentumból ugyanis úgy tűnik: az amerikai alkotmánybíróság szerepét is betöltő taláros testület még júniusban semmisnek mondhatja ki az 1973-ben született, Roe kontra Wade néven ismertté vált döntést, amely lehetővé teszi az abortuszt az Egyesült Államok valamennyi tagállamában.
A dokumentum nyilvánosságra kerülése óta gyakran tüntettek abortuszpárti demonstrálók a legfelsőbb bíróság konzervatív tagjainak otthonai előtt, némelyiküket megfenyegették, egyesek pedig rendőri védelmet is kaptak.
Ahogy arról a Hetek beszámolt, sokkoló akcióval szakították félbe abortuszpárti aktivisták Joel Osteen pünkösd vasárnapi istentiszteletét a mintegy 50-60 ezres látogatottságú houstoni Lakewood gyülekezetben. A hölgyek többek között azt kiabálták, "az én testem, az én döntésem". A Rise Up 4 Abortion szervezet aktivistái az Osteen és a gyülekezet által elmondott megvallások után álltak fel, és vették le ruháikat, miközben azt kiabálták: „az én testem, az én döntésem!”, illetve, hogy
„Visszavonni a Roe törvényt? Még mit nem!”.
Az akcióban a teremben összesen három hölgy vett részt, akiket a biztonsági emberek azonnal ki is kísértek, a gyülekezeti tagok vastapsa mellett, így az istentisztelet és a prédikáció a továbbiakban zavartalanul folytatódhatott.
Közben a Jane’s Revenge abortuszpárti csoport vállalta a felelősséget azért a támadásért, mely során gyújtóbombát dobtak egy buffalói életpárti terhességi központra. A CompassCare abortuszellenes keresztény szervezet épületében súlyos károk keletkeztek, több helyiség teljesen kiégett.
A támadásért felelős Jane’s Revenge tagjai a “Jane itt járt” szöveget festették a megrongált épületre.
“Ironikus, hogy New York kormányzója nemcsak figyelmen kívül hagyta az erőszakot, hanem 35 millió dolláros adóbevételt is elkülönített azért, hogy megerősítse az abortuszklinikák védelmét”
- írta a CompassCare.
A keresztény szervezet vezérigazgatója szerint a támadás egy abortuszpárti “kristályéjszakára” emlékeztetett, és a károkozás miatt a nem tervezett terhesség miatt dilemmába kerülő nők nem fogják megkapni a számukra fontos ellátást, és babák halhatnak meg a barbár rongálás következtében.
Az elmúlt időszakban több terhességi központot megtámadtak abortuszpárti csoportok. A Jane’s Revenge múlt héten vörös festékkel megrongálta egy washingtoni terhességi krízisközpont épületét, és egy wisconsini életpárti szervezet központjában, valamint több Washington-környéki gyülekezeti épületben is kárt okozott.
A Fehér Ház egyébként már készül az alkotmánybíróság szerepét is betöltő amerikai legfelsőbb bíróság júniusi döntésére, amely várhatóan megsemmisíti az abortuszt legalizáló Roe kontra Wade néven ismert, 1973-as legfelsőbb bírósági döntést.
A főként kormányzati és washingtoni politikai hírekkel foglalkozó The Hill amerikai napilap online kiadása szerint Joe Biden amerikai elnök kormányának tagjai a napokban számos megbeszélést és egyeztetést tartottak tagállami szakértőkkel, érdekképviseleti és más civil szervezetekkel
a művi terhességmegszakítással kapcsolatos, egyes tagállamokban már most is hatályban lévő jogi korlátozásokról.
Az újság információi szerint a megbeszéléseken résztvevő személyek elmondták: továbbra is várják a részleteket azzal kapcsolatban, hogyan reagál majd a Biden-adminisztráció a legfelsőbb bíróság döntésére.
Kamala Harris alelnök hétfőn vallási vezetőkkel tartott kerekasztal-beszélgetést Los Angelesben a művi terhesség-megszakításhoz kapcsolódó jogokról, múlt héten pedig az egyik közösségi médiumban tett közzé olyan videót, amelyben amellett érvel, hogy ha a taláros testület megsemmisíti az 1973-as abortusztörvényt, akkor további jogok is veszélyben lehetnek.
(Hetek / MTI)