Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
Az ausztráliai Új-Dél-Wales (NSW) állam kormánya magyarázata szerint az újonnan elfogadott Conversion Practices Ban Act csak akkor engedélyezi az „imát” vagy bármilyen „vallási meggyőződés” kifejezését, ha az „nem irányul egy személy szexuális irányultságának vagy nemi identitásának megváltoztatására vagy elnyomására”.
A törvényjavaslat - amely április 4-én lépett hatályba - megtilt minden olyan beszédet, amelyet a kormány úgy minősít, hogy az valakinek az LMBTQIA2S+ státuszát próbálja megváltoztatni. Törvénysértés eseén a maximális büntetés „5 évig terjedő szabadságvesztés”.
„A 2024-es törvény az átváltoztatási gyakorlatok betiltásáról nem tiltja az imádkozást. Azonban
a szexuális vagy nemi identitás megváltoztatásának vagy elnyomásának szándékával történő imádkozás egy személlyel vagy egy személy felett törvénytelen.
Még akkor is jogellenes, ha az illető személy megkérte, hogy imádkozzanak érte, hogy képes legyen megváltoztatni vagy elnyomni a szexualitását vagy nemi identitását” - magyarázza az Anti-Discrimination NSW, az állami kormányzati szerv, amely a törvény alapján diszkriminációs panaszokat bírál el.
A keresztény lelkészeknek joguk van „a nemiséggel, szexualitással, házassággal, cölibátussal vagy homoszexualitással kapcsolatos hitbeli vagy elvi kijelentéseket tenni dokumentációban vagy weboldalon”, illetve tanulmányokat tartani ezekről a témákról - de csak addig, „amíg a kijelentés nem irányul egy egyénre, hogy megváltoztassa vagy elnyomja szexuális irányultságát vagy nemi identitását”.
Az ilyen „ima vagy lelkipásztori beszélgetések” „károsak az egész közösségre nézve” - áll az Anti-Discrimination NSW magyarázó videójában. „A hit és az LMBTQIA2S+ identitás nem zárják ki egymást”.
Ennek értelmében tehát kormányzati szerv szabja meg, mi összeegyeztethető a hittel és mi nem, mi káros egy vallási közösségre és mi nem, illetve milyen hitbeli cselekedetek végezhetőek és melyek nem, mely szükségszerűen a vallásszabadság csorbulásához vezet.
„Milyen jogon tiltja meg ez az állami kormányzat, hogy valaki imádkozhasson egy olyan személyért, aki kifejezetten ezt kéri?”
- reagált a törvényre Arielle Del Turco, a Family Research Council Vallásszabadság Központjának igazgatója „Nehéz elképzelni a vallásszabadság ennél nyilvánvalóbb megsértését”.
A törvényhozók a Christian Schools Australia szerint a törvényjavaslatot mindössze 24 órás tanácskozással sietve vitték keresztül a közgyűlésen.
Chris Minns, Új-Dél-Wales miniszterelnöke (kormányzója) és a Munkáspárt tagja írta alá. Alex Greenwich, a törvényhozó közgyűlés független tagja, aki LMBT-nek vallja magát, az „egyenlőség” nevében írta a törvényjavaslatot, és ragaszkodott hozzá: „Nem szabad, hogy olyan helyzet legyen, amikor a gyerekeknek azt mondják, hogy valami baj van velük, és hogy meg kell őket gyógyítani”.
„Ez nem egyenlőség. Az egyik irányban kriminalizálják a megtérést, míg a másik irányban támogatják azt”
- értett egyet Kurt Mahlburg, a The Daily Declaration ausztrál keresztény honlap írója. Számos bibliai igeverset idézett, amelyek a hívőket a Biblia által bűnként meghatározott cselekedetekből való megtérésre és a változásra utasítják (1 Korinthus 6:9-11; Efézus 4:22-24; Kolossé 3:5-10).
Új-Dél-Wales Ausztrália legnépesebb állama, az ország lakosságának körülbelül egyharmadával.
(WashingtonStand/Hetek)