A keddi robbanás óriási károkat okozott az egyébként is súlyos gazdasági helyzetben levő országnak. Száznál több halálos áldozatot, több mint 4 ezer sebesültet szedett a detonáció, melynek következtében több min 300 ezren maradtak otthon nélkül.
Számos ország, köztük Izrael és Magyarország is segélycsapatokkal, pénzügyi segítséggel és részvétnyilvánításokkal segíti a helyreállás folyamatát.
Levélben kondoleált Orbán Viktor miniszterelnök libanoni kollégájának, Hasszan Diabnak a Bejrútban történt tragikus robbanás kapcsán, amely számos emberéletet követelt és borzasztóan sok ember sérülésével, valamint óriási anyagi károkkal járt.
"A magyar nép nevében szeretném kifejezni legmélyebb együttérzésemet Önnek és a libanoni embereknek. Részvétünket fejezzük ki az áldozatok családjainak, gyors és teljes felépülést kívánunk a sebesülteknek"
- írta a libanoni miniszterelnöknek Orbán Viktor.
A magyar kormányfő biztosította hivatali partnerét arról, hogy Magyarország készen áll segítséget és támogatást nyújtani Libanonnak ebben a nehéz időszakban - mondta a sajtófőnök.
Többen felvetették a Hezbollah felelősségét a detonációval kapcsolatban, mivel nem példalnélküli, hogy nagy mennyiségben tároljon ammónium-nitrátot, illetve a múltban több ezzel kapcsolatos fenyegetés is elhangzott oldalukról. A libanoni pogárok körében rendkívül népszerű lett egy két, melyen Hasszán Naszrallah, a terrorszervezet vezetője képét vetítik a robbanás felhőjére, jelezve, neki köszönhetik a katasztrófát.
Hasszán Naszrallah, a Hezbollah vezetője a múltban fenyegetett már azzal, hogy akkora robbantást visz véghez Haifa kikötőjében ammónium alapú robbanószerekkel, hogy az olyan lesz, mint egy „atomrobbanás”. A másnak ásott verembe, úgy tűnik, most ők estek bele.
Az iráni támogatást élvező libanoni terrorcsoport hasonló mennyiségű ammónium-nitrátot tároló raktárára 2015-ben talált rá az MI5 és a londoni rendőrség a brit fővárosban, ami egy „baleset” nyomán óriási pusztítást végezhetett volna.
A terroristák jégakkukban tartott robbanóanyagot tároltak London északnyugati részén található négy ingatlanban, írta a The Telegraph tavaly. Az akkori újságcikkben egy forrás elárulta, az ammónium-nitrátot „szervezett terrorizmushoz” terveztek felhasználni, és „nagy károkat okozott volna”.
Az üggyel kapcsolatban akkor az MI5 letartóztatott egy férfit, de nem volt elegendő bizonyítékuk arra, hogy a terroristák támadásra készülnek az Egyesült Királyságban.
A hírek szerint egy idegen kormány, az izraeli KAN televíziócsatorna szerint az izraeli titkosszolgálat adta a tippet a robbanóanyag-raktárak koordinátáihoz. A brit miniszterelnöki iroda se nem cáfolta, se nem erősítette meg az értesülést.
A Hezbollah azonban nem csak Londonban, Németország déli részén is több száz kilogrammnyi robbanószert tárolt, melyet az év első felében, már bizonyíthatóan a Moszad információinak köszönhetően derítettek fel a német hatóságok, egy szélesebb körű terrorszervezet sejtjeire irányuló razzia keretében, mely a Hezbollah betiltásában csúcsosodott ki.
2019-ben az Egyesült Királyság 10 éves börtönbüntetéssel sújtható bűncselekménnyé tette a terrorcsoporthoz való tartozást. A múlt héten több brit parlamenti képviselő aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a szigetország nem hatékony a határozat foganatosításában.
A Jewish Agency a közelmúltban kampányt indított az Európai Unióban a Hezbollah teljes betiltására. A kezdeményezést több magyar EU képviselő is támogatja.
(Jpost)