A Hetek ünnepi előfizetői akciójában a nyomtatott és online hetilap csomagra előfizetők között több mint 80 értékes nyereményt sorsolunk ki. A fődíj egy Dacia Sandero személyautó. Minden az akció keretében előfizető olvasónk hetekes maszkot kap ajándékba. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk, Izrael történetében először háromoldalú találkozón vett részt Jeruzsálemben Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Mike Pompeo amerikai külügyminiszter és Abdel-Latif az-Zajáni bahreini külügyminiszter, akik Irán elszigeteléséről, gazdasági együttműködésről és nagykövetségeik egymás országában való megnyitásáról egyeztettek.
Az amerikai külügyminiszter ezután ellátogatott a júdeai Pszagot borászatba, és bejelentette, illegálisnak nyilvánítják a BDS-mozgalmat, minden ahhoz kötődő cégtől megvonják a támogatást, és engedélyezni fogják a zsidó telepestermékek "Made in Israel" címkével való ellátását.
Az új irányvonalakkal az amerikai kormány biztosítani akarja, hogy az izraeli és palesztin termékek megjelölése
„konzisztens legyen Amerika valóság-alapú külügyi megközelítésével”.
Pompeo hozzátette, ezzel azt is elismerik, hogy Ciszjordánia C-övezetének termelői Izrael adminisztratív és gazdasági keretrendszerének részeként dolgoznak, így eszerint is kell kezelni termékeiket is. Amerika emellett nem fogadja el többé a „Ciszjordánia/Gáza” címkét a palesztin-gyártású termékekre, mert ezek a területek politikailag és adminisztratíve is különválnak.
Az oslói-egyezmény nyomán létrejött C-övezetben közel négyszázezer zsidó telepes és háromszázezer palesztin él. A zsidó települések a Júdea és Szamárai izraeli kormányzat ellenérzése, míg a palesztinok közvetlenül az izraeli COGAT hatóság, közvetve pedig a Palesztin Hatóság irányítása alatt. A nemzetközi közösség illegálisnak tartja
Az amerikai külügyminiszter ezzel a bejelentésével 25 éves politikát változtatott meg, mely szerint a területen készült termékeket „ciszjordánként” kellett megjelölni a Clinton kormány óta, mely irányvonalat később Obama megszigorított: ha ezen termékeken bárki izraeli származást jelölt meg, az bírságra számíthatott.
A politikai váltás ugyanazon a napon történt, amikor Pompeo bejelentette, hogy a külügyminisztérium a BDS, azaz Izrael-bojkott mozgalmat illegálisnak, antiszemitának sőt egyenesen „rákfenének” tekinti. Ennek keretében ítélték el a diszkriminatív címkézést, és a Júdea és Szamáriával kapcsolatos kereskedés korlátozásának gyakorlatát.
„Az Egyesült Államok kormánya hivatalosan is antiszemitának ítéli az Izrael ellenes bojkott-mozgalmat, és azonnal fellép az ahhoz köthető csoportok ellen”
- jelentette be az amerikai külügyminiszter.
“Azonnali lépéseket fogunk tenni azon szervezetek azonosítása érdekében, akik a gyűlölködő BDS-mozgalom részét képezik, ás megvonunk minden kormányzati támogatást tőlük. Itt a megfelelő idő”
– tette hozzá Pompeo
Az amerikai külügyminiszter korábban határozottan leszögezte, hogy nem tekinti az izraeli telepesek falvait alapvetően illegálisnak, illetve a zsidóknak történelmi és vallási jogaik fűződnek a földhöz, melyet ő maga is bibliai nevükön, Júdea és Szamária néven emleget sokszor.
(Times of Israel/Hetek)