Az égi objektumot, melyen először a kaliforniai Palomar obszervatórium észlelt, a NASA 2018VP1 névre keresztelte el, és 198 centiméter átmérőjű. A választások körüli időszakban az űrügynökség összesen három lehetségesen becsapódó aszteroidát rögzített, de mindháromnál kevesebb, mint 0,41 százalék annak az esélye, hogy elérik a földfelszínt.
Amennyiben erre mégis sor kerülne, az eddigi megfigyelésekből kiindulva nem kell azonnal a „Deep Impact” filmet vizionálnunk a szakértők szerint.
Az aszteroidák a nap körül keringő kicsi, köves objektumok, sokkal kisebbek, mint a bolygók. Bizonyos aszteroidák átmérője akár több száz kilométeres is lehet, de gyakoribbak a kisebb méretűek.
FACT: There is no threat from the tiny asteroid that will zoom past Earth on Nov. 2.
— NASA (@NASA) August 24, 2020
Our Planetary Defense Coordination Office constantly monitors potential threats from asteroids and other Near-Earth Objects. Here's how: https://t.co/VthD7Nl6MD pic.twitter.com/US5JPFdic0
Legutóbb idén áprilisban közelített meg bennünket a 1998 OR2 névre hallgató 2 és 4 kilométer közötti átmérőjű objektum, 31 ezer kilométer per órás sebességgel. Az aszteroidát akkor „potenciálisan veszélyesnek” ítélték. Az 1998 OR2 aszteroida jelenleg a legnagyobb és legfényesebb ismert „potenciálisan veszélyes” aszteroida.
Még januárban 14 Föld felé tartó objektumot azonosított a NASA.
Külön intézet foglalkozik a bolygónkhoz közel elhaladó objektumok (Near Earth Objects-NEO) regisztrálásával. Ahhoz, hogy egy aszteroida a kategoriába essen, 195 millió kilométernyire kell lennie a naptól, és 50 millió kilométernyire kell megközelítenie a Föld Nap körüli pályáját.