Antony Blinken hétfőn délután kiadott közleménye szerint az Abdel Fattáh al-Burháni tábornok vezette hadsereg (SAF), illetve az ellenfele és egykori helyettese, Mohamed Hamdan Dagalo tábornok irányítása alatt álló félkatonai szervezet, a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) tűzszünetet kötöttek.
A szembenálló felek 48 órán át tartó intenzív egyeztetéseket követően döntöttek a harcok beszüntetéséről három napra. Az Egyesült Államok arra szólította fel az SAF-et és az RSF-et, hogy azonnal és teljes mértékben tartsa magát a tűzszünethez.
Az Egyesült Államok egyeztetést kezdeményezett regionális és nemzetközi partnereivel a harcok tartós lezárása érdekében. Szudáni civil szervezetek egy bizottságot állítanak fel, amely felügyelné a további tűzszüneti tárgyalásokat.
Eközben még tart a külföldi állampolgárok kimenekítése az országból. Szijjártó Péter hétfőn arról számolt be, hogy sikerült ismét kapcsolatba lépni minden magyar állampolgárral, mindenki jól van, és többen már biztonságos helyre tartanak.
A Szudánban tartózkodó magyarokkal azután sikerült beszélni, hogy rövid időre helyreállt az internet- és telefonszolgáltatás az országban. Ahogy arról beszámoltunk, vasárnap óta öt magyar jutott ki Szudánból, közülük hárman a francia evakuációs művelet keretében, hárman pedig az ENSZ-együttműködés keretében mennek biztonságos helyre, illetve két másik magyar kimenekítése is folyamatban van.
Velük hosszú idő után szintén sikerült újból kapcsolatba lépni, mindannyian jól vannak, és egy biztonságos hely felé tartanak, ahol magyar diplomaták várják őket - tette hozzá a politikus.
Öten vannak Kartúmban, velük is mind tudtunk beszélni, számukra a különböző evakuációs lehetőségeket felajánlottuk, tájékoztattuk őket, és amikor van lehetőségünk beszélni velük, akkor természetesen azonnal a szükséges koordinációs lépéseket megtesszük”
– mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Az államok igyekeznek az állampolgáraikat minél hamarabb kimenekíteni az országból, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója azonban bejelentette, hogy bár az Egyesült Államok mindent megtesz azért, hogy segítse azokat az állampolgárait, akik el akarják hagyni a Szudánt, de nem tervez katonai mentőakciót a kimenekítésükre.
Jake Sullivan elmondása szerint az USA hírszerző, megfigyelő és felderítő eszközöket telepített az országba annak érdekében, hogy elősegítse az állampolgárai biztonságos mozgását Szudánon belül Kartúm és Port Sudan kikötőváros között. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy amerikai katonai egységek nem tartózkodnak az országban, és nincs is napirenden csapatok küldése.
Nem általános gyakorlat az Egyesült Államok részéről, hogy katonákat küldjön háborús övezetekbe amerikai állampolgárok kimentésére”
– mondta Sullivan, majd hozzátette, hogy Afganisztán kivétel volt, de „nem tettük ezt Líbiában, nem tettük ezt Szíriában, nem tettük ezt Jemenben, és nem tettük ezt Ukrajnában sem”.
A Pentagon szóvivője, Pat Ryder dandártábornok elmondta, hogy az Egyesült Államok haditengerészetének két hajója van a térségben, amely szükség esetén segítséget tud nyújtani civilek szállításában és egészségügyi ellátásában: a USS Lewis B. Puller expedíciós mobil bázishajó Szudán partjainál, valamint oda tart egy romboló is, a USS Truxtun.
Az amerikai különleges erők elővigyázatosságból már vasárnap kimenekítették a szudáni fővárosban dolgozó amerikai diplomatákat, a külügyminisztérium pedig felfüggesztette a nagykövetség működését.
A lépés nyomán hétfőn az amerikai kormányt több kritika is érte amiatt, hogy magára hagyott amerikai állampolgárokat, akik Szudánban rekedtek. A becslések szerint a háborús káoszba süllyedt országban mintegy 16 ezer amerikai állampolgár él, egy részük kettős állampolgár.
(MTI / Hetek)