Az „agyrohasztás” lett az év szava az Oxford közönségszavazása alapján
Az év szava az év hangulatát és trendjeit hivatott tükrözni
Az „agyrohasztás” lett az év szava az Oxford közönségszavazása alapján

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 12. 02.
Az Oxford University Press és az Oxford English Dictionary kiadók által lefolytatott közönségszavazás során a 2024-es év szavát egy hat szóból álló szűkített listáról lehetett kiválasztani. A szavazáson több mint 37 ezren adták le voksukat.

MEGALKUVÁS NÉLKÜL! Az elmúlt évben a Hetek minden korábbinál élesebben állt ki az igazság mellett: legyen szó a keresztény értékek védelméről, vagy az Izrael melletti kiállásról. Fizessen elő Ön is, hogy jövőre is folytatni tudjuk ezt a munkát: részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.

Az évente kiosztott díj - amelynek korábbi nyertesei között szerepelt a „rizz” (sárm, vonzerő) és a „climate emergency” (klímavészhelyzet) - az év hangulatát és trendjeit hivatott tükrözni – írja a Guardian.

Az agyrohasztás (brain rot) a meghatározásuk szerint egy személy mentális vagy intellektuális állapotának feltételezett romlása, különösen olyan anyagok (különösen online tartalmak) túlzott fogyasztása eredményeként, melyek jelentéktelenek vagy mentális erőfeszítésre egyáltalán nem késztetnek. Az öt rivális kifejezés volt között szerepelt:

  • a „demure” (kb. higgadt), amely egy nyári közösségi média trend nyomán vált ismertté, és visszafogott vagy felelősségteljes viselkedésre utal;
  • a „dynamic pricing” (dinamikus árazás), amikor egy termék vagy szolgáltatás ára a kereslet függvényében változik;
  • a „lore” (kb. tudás, tan), ami például egy személlyel kapcsolatos tények és háttérinformációk összessége;
  • a „romantasy” (romantázis), ami a romantikát és a fantáziát ötvöző fikciós műfaj;
  • és a „slop” (kb. katyvasz), ami a mesterséges intelligencia segítségével előállított alacsony minőségű online tartalmat jelenti.

Az Oxford University Press közlése szerint a szó

„2024-ben újból előtérbe került, mint olyan kifejezés, amelyet az alacsony minőségű online tartalmak, különösen a közösségi médiában történő, túlzott fogyasztásának hatásaival kapcsolatos aggodalmak megragadására használnak”.

Bár az angol kifejezés nemrégiben vált csak szélesebb körben használatossá, az első feljegyzett használata Henry David Thoreau-hoz köthető, aki a Walden című könyvében is élt már a kifejezéssel (a Waldent először 1854-ben adták ki).

.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!