Az operációs rendszerek csoportosítása (x)
Az operációs rendszerek csoportosítása (x)

www.vrsoft.hu

2023. 02. 16.
A számítógépek elengedhetetlen kelléke az operációs rendszer, de ahhoz, hogy ki tudjuk választani a számunkra megfelelőt, érdemes ismernünk a fajtáit. Többféle csoportosítás létezik, lássunk néhányat ezek közül!

Ez egy PR cikk

  1. Felhasználási módja szerint

A felhasználási mód szerint két nagy csoportra oszthatóak az operációs rendszerek: vannak asztali számítógépre optimalizáltak és a szervereken futó hálózati operációs rendszerek. Több évjárat közül választhatunk számítógépeink hardveres felkészültsége alapján, ahogyan azt a VR Soft operációs rendszerek kínálatában is láthatjuk.

Az asztali gépeken futó vezérlő rendszer jellemzően alkalmazói programokat futtat, és úgy tervezték meg, hogy a legoptimálisabban szolgálja ki a felhasználói programokat. Ilyen például a Windows, a Linux vagy a MAC OS.

A szerver számítógépek esetében használt operációs rendszerekre egyszerre több felhasználó is felcsatlakozhat, központilag vezérelhető a program, kezeli az adatokat, fájlokat és távolról is elérhetjük. Ez a biztosítja a legtöbb cég esetében az otthoni munkavégzés feltételét.

  1. A megjelenési mód szerint

A megjelenési mód szerint lehet grafikus vagy karakteres felületű a rendszer. A grafikus felületű előnye, hogy a felhasználónak nem kell parancsokat megtanulnia és begépelni a parancssorba, mint a karakteres felületű rendszerek esetében.

A karakteres felület, ahogyan az az előbb már említésre került, pontos parancsok beírásával működik, ezért a kezelőjének szüksége van némi számítástechnikai ismeretre. Nagyon pontosan állíthatók be a működési paraméterek, de nem közérthető. Erre példa az Unix és a Linux rendszer.

  1. Felhasználók száma szerint

Itt is két nagy csoport van, az egyik az egyfelhasználós rendszerek, ahol nincs lehetőség több felhasználói profil kialakítására, például a DOS-rendszer. A többfelhasználós rendszer, ami a csoport másik részét képezi, biztosít lehetőséget, hogy több személyes profilt kialakítanunk, például a család minden tagja számára.

  1. A forráskód szerint

Az operációs rendszert alkotó program, amit forráskódnak hívunk, a felhasználók előtt lehet ismert vagy titkosított.

Nyílt forráskód esetén többen is fejleszthetnek hozzá modulokat, amelyek teljesebbé teszik az egész rendszert, illetve a felfedezett hibákat, bárki kijavíthatja, amely által hamarabb stabilabbá válik a rendszer. Nyílt forráskódú a Linux és a továbbfejlesztett változatai, például az Ubuntu.

A zárt forráskódú operációs rendszereket nem önkéntes közösségek fejlesztik, hanem erre szakosodott cégek, például a Microsoft, amely nem teszi közzé a rendszert alkotó programot, hiszen nagyon sok pénzt tett bele a fejlesztésbe, tesztelésre, hibajavításra és az az érdeke, hogy a felhasználó megvegye a programot.

Az előbbi felsorolásból látszik, hogy többféle szempont szerint is csoportosíthatjuk az operációs rendszereket, ezért vásárlás előtt tájékozódjunk arról, hogy számunkra melyik a legmegfelelőbb.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!