Oroszország amerikai nagykövetsége a napokban kijelentette, hogy fennáll az esélye a kiszámíthatatlan eszkalációnak és egy közvetlen katonai összecsapásnak Oroszország és az Egyesült Államok között. Az Orosz Külügyminisztérium csütörtöki online sajtótájékoztatóján a Reuters, az ABC News és a CGTN újságírói mellett a Hetek külpolitikai rovatvezetőjének is volt lehetősége kérdést feltenni az ügyben a helyettes szóvivőnek, Ivan Nyecsajevnek.
A nukleáris fegyverek bevetésének esélyével kapcsolatos választ a Reuters, a TASS és az Associated Press is hamar vezető hírként hozta.
"Oroszország még soha nem vetett be ilyen súlyú fegyvereket, főleg nem atomfegyvert" - szögezte le válaszában az orosz külügyminisztérium szóvivője, hozzátéve, hogy az orosz-ukrán konfliktusba az amerikaiak és szövetségeseik is bevonódtak azzal, hogy felfegyverezték a "kijevi rezsimet", és
ez is mutatja, mennyire valóságos a Nyugattal való összecsapás lehetősége.
Nyecsajev emlékeztetett, hogy Oroszország a hidegháború során is felelősen jártak el , hogy tekintettel a nemzetközi biztonságra nem vetettek be nukleáris fegyvereket. "Sajnos ma az Egyesült Államokat, Nagy Britanniát és az Európai Uniót vezető
liberális-globalista körök beszélnek arról, hogy enyhítenének a nukleáris fegyverek alkalmazhatóságának korlátain."
A szóvivő hangsúlyozta, Oroszország tartja magát ahhoz az elvhez, hogy nukleáris háborúnak nem lehetnek győztesei, ezért azt soha nem is szabadna azt kirobbantani. Válaszában emlékeztetett arra is, hogy az orosz fegyveres erők modern, precíziós fegyverei teljesen alkalmasak arra, hogy megvalósítsák velük Putyin célkitűzéseit.
"Az Egyesült Államokkal és a NATO-val való közvetlen összecsapás nem áll érdekünkben"
- emelte ki Nyecsajev, emlékeztetve arra, hogy az orosz katonai doktrína abban az esetben engedi a nukleáris fegyverek használatát, hogyha tömegpusztító fegyver bevetésére reagálnak, vagy ha az állam léte veszélybe kerül.
"Nukleáris arzenál bevetése tehát csak támadásra adott válaszként lehetséges, önvédelmi intézkedésként, rendkívüli helyzetben" - tette hozzá.
Válaszát azzal zárta, hogy bízik benne, hogy az Egyesült Államok és a NATO vezetői tisztában vannak azzal, hogy mik a következményei az "agresszív" oroszellenes retorikának és a nukleáris fegyverek bevethetőségéről való kijelentéseiknek.
(Hetek)