Az aktuális eseményekről percről percre beszámolunk. Kövesse Ön is nyomon!
- A Nemzetközi Büntetőbíróság megerősítette, hogy vizsgálatot indít az Ukrajnában elkövetett lehetséges háborús bűncselekmények ügyében, és már meg is kezdte a bizonyítékok begyűjtését. A nyomozás folyamata igencsak felgyorsult, miután 38 ország hivatalosan is továbbította a bíróságnak az orosz agresszióról készült jelentéseit. Ilyen sok beterjesztés soha korábban nem érkezett a Nemzetközi Büntetőbírósághoz.
- Oroszország arról számolt be, hogy sikeresen elfoglalta a stratégiai fontosságú Herszon városát, amely a Fekete-tenger mellett fekszik. Az amerikai hírszerzés és az ukrán tisztviselők ugyanakkor vitatták az előbbi állítást.
- Értesülések szerint az Azovi-tenger kiemelt fontosságú kikötővárosát, Mariupolt továbbra is orosz csapatok tartják szorításukban. „A bombázás folyamatos, ezért a sebesülteket még az utcákról és lakásokból sem tudjuk kivinni” – fogalmazott a polgármester.
- Az ukrán fővárost, Kijevet még súlyosabb csapások érték, miután az orosz erők elkezdték fokozni offenzívájukat, hogy a fővároshoz közelebb jutva megkíséreljék azt körbe zárni.
- Több napos bombázás után orosz ejtőernyősök landoltak Ukrajna második legnagyobb városában, Harkivban. A légicsapásokban több tucat civil meghalt vagy megsebesült. Helyi hatóságok közölték, hogy a város továbbra is az ellenőrzésük alatt áll.
- Az ukrán katasztrófavédelem adatai szerint több mint 350 ukrán civil vesztette életét a háborúban, és több mint kétezren megsebesültek. Több száz épület, köztük kórházak, óvodák és otthonok sora semmisült meg az összecsapásokban.
- Ukrajna közlései szerint közel 7000 orosz katonát öltek meg az inváziójó első hat napja folyamán. Az orosz védelmi minisztérium ugyanakkor azt közölte, hogy a támadás kezdete óta összesen 498 orosz katona halt meg. Ez volt egyébként az első hivatalos közleménye Moszkvának az áldozatok számát illetően.
- Az ENSZ Közgyűlése elsöprő többséggel ítélte el Oroszország ukrajnai invázióját, és az orosz csapatok azonnali kivonását kérték. Szerdán a 193 tagállamból összesen 141 szavazott az állásfoglalás mellett, 35 tartózkodott, öt állam pedig – Oroszország, Fehéroroszország, Szíria, Észak-Korea és Eritrea – nemmel szavazott.
- Beszámolók szerint a tárgyalások második fordulójára csütörtökön kerül sor. Az orosz fél szerint a tűzszünet kérdése is napirenden lesz, Ukrajna azonban kijelentette, hogy Moszkva követelései elfogadhatatlanok, és Oroszországnak le kell állítania az ukrán városok bombázását, ahhoz bármiféle előrelépés történhessen.
- A lengyel rendőrség arra figyelmeztetett, hogy a közösségi médiában hamis beszámolók keringenek az Ukrajnából menekülő emberek által elkövetett, állítólagos erőszakos bűncselekményekről. Az álhírek nyomán lengyel szélsőségesek támadtak rá és bántalmazták a határon átlépő afrikai, dél-ázsiai és közel-keleti embereket.
(TheGuardian/Hetek)