Az Ukrajnának szánt segélyeknek több mint a fele nem ért célba
Szakértők szerint nincs megfelelő szervezettség a segélyek szállításához
Az Ukrajnának szánt segélyeknek több mint a fele nem ért célba

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2022. 08. 08.
Ukrajna az Egyesült Államoktól és más NATO-tagállamoktól is számíthat fegyver-utánpótlásra és egyéb segélyszállítmányokra, de egy litván szervezet szerint ezeknek a nagy része soha nem érkezik meg oda, ahol tényleg szükség lenne rá.

A Blue-Yellow litván szervezet 2014 óta segíti Ukrajnát nem halálos fegyverekkel és eszközökkel, többek között lövedékálló mellényekkel és sisakokkal. A nem-kormányzati szervezet vezetője, Jonas Ohman idén áprilisban azt nyilatkozta, hogy az ukrán határon bejuttatott ellátmánynak mindössze a 30-40 százaléka ért ténylegesen célba.

Ohman szerint azóta már javult a helyzet, és a segélyek nagyobb része jut el a címzettekhez.

A segélyek szállítását viszont továbbra is megnehezíti az, hogy az ukrán haderő többsége önkéntesekből és paramilitáris csoportokból áll, a frontvonal pedig folyamatosan változik. A katonai ellátmányok fuvarozása sokszor életveszélyes feladat, és az is előfordul, hogy az ukrán hadsereg helyett a feketepiacra kerülnek a fegyverek és felszerelések.

Egy amerikai nyugalmazott tengerésztiszt szerint inkább az a meglepő, ha az eszközöket tényleg azok kapják meg, akiknek eredetileg szánták, hiszen ehhez bizonyos fokú szervezettség kellene már a határátlépéstől kezdve.

Ha az Egyesült Államok politikája az,
hogy támogatja Ukrajnát az Oroszországi Föderációval szembeni védeKEZéSben, akkor
ezt nem lehet félúton abbahagyni. Nem lehet mesterséges vonalakat húzni”

- mondta Andy Millburn.

A nyugalmazott ezredes szerint - aki nemrégiben megalapította az ukrán katonákat kiképző Mozart Csoportot - érthető, hogy az Egyesült Államok nem küld katonákat harcolni az oroszok ellen, és amerikai fegyveresek nem is léphetnek át a határon, de a szállítmányokat nem csak az ukrán határig kellene elvinni, mert akkor egyáltalán nem meglepő, hogy rossz kezekbe kerülnek.

Az USA akár civileket is küldhetne Ukrajnába, hogy felügyeljék, hogy mi történik az országban, és hova kerülnek az amerikai fegyverek és katonai felszerelések - tette hozzá Milburn.

Szakértők szerint az ukrán helyzet vészesen emlékeztet az Irakban és Afganisztánban tapasztaltakra, amikor az amerikai fegyverek az Iszlám Állam, illetve a tálibok kezébe kerültek, mert egyik országban sem volt megfelelő felügyeleti mechanizmus, ami megakadályozta volna, hogy a felszerelés rossz kezekbe kerüljön.

Az USA február óta már több mint 23 milliárd dolláros, az Egyesült Királyság 3,7 milliárd dolláros, Németország 1,4 milliárd dolláros és Lengyelország 1,8 milliárd dolláros katonai támogatást ígért Ukrajnának.

(CBS News / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!