Az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár elmondta, hogy új amerikai adminisztráció
ígéretet tett arra, hogy leállítják azokat a támogatási programokat, amelyekkel az elmúlt években magyarországi belügyekbe próbáltak beavatkozni.
Azbej Tristan hétfőn kezdett washingtoni megbeszéléseinek összegzéseként elmondta, hogy első külföldi kormánydelegáció vezetőjeként tárgyalt Pete Maroccóval, az amerikai külügyminisztérium segélyezési politikáért felelős vezető tisztségviselőjével, akit Marco Rubio külügyminiszter az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) működésének felülvizsgálatával bízott meg, miután Donald Trump elnök a teljes amerikai segélyezéspolitika átalakítását tűzte ki célul.
Az államtitkár elmondása szerint a találkozón szóba került az, hogy az előző, Joe Biden elnök vezette adminisztráció idején 7,4 millió dollárral támogatták amerikai közpénzből a különböző magyar ellenzéki pártok kampányait.
"Pete Marocco részéről elhangzott az ígéret, hogy
azonnali hatállyal véget vet azoknak a támogatási programoknak, amelyekkel megpróbáltak Magyarországon a belügyekbe beavatkozni, illetve a migrációt támogatni Magyarország vonatkozásában"
- fogalmazott Azbej Tristan.
Az amerikai fél kilátásba helyezte azt is, hogy az amerikai támogatáspolitika teljes újraértékelését követően felújítják azt a magyar-amerikai együttműködést, amely az iraki keresztények megsegítésére létezett az első Trump-adminisztráció idején.
A USAID évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó szövetségi szervezetként került a külügyminisztérium fennhatósága alá, és előzetesen minden támogatási programjának működését felfüggesztették, kivétel a humanitárius sürgős segítségnyújtásra vonatkozó tevékenységet.
Az elmúlt évekhez hasonlóan részt vett és felszólalt az éves Nemzetközi Vallásszabadság Csúcstalálkozón, amellyel kapcsolatban kiemelte, hogy azon idén beszédet mondott az amerikai alelnök, J.D. Vance, és arról beszélt, hogy
"vége annak a kornak, amikor az Egyesült Államok az ateizmust terjeszti és támogatja szerte a világban", és ezt követően "keresztényként keresztényeket, valamint más vallási közösségeket fog mostantól támogatni".
(MTI/Hetek)