A kiadvány a héten mutatta be az „Insights” nevű új, AI-alapú funkciót, amelyet arra terveztek, hogy olyan cikkeket kísérjen, amelyek egy adott nézőpontot fejeznek ki, vagy „személyes nézőpontból íródtak”, például véleménycikkeket, kommentárokat és kritikákat.
Az eszköz célja, hogy segítsen az olvasóknak megérteni, hogy a „kifejtett nézetek hol helyezkedhetnek el a politikai spektrumon”, és kommentált összefoglalókat adjon „a cikkben kifejtett gondolatokról, valamint a témáról különböző forrásokból származó különböző nézetekről” - olvasható az LA Times honlapján.
Patrick Soon-Shiong, az LA Times milliárdos tulajdonosa hétfőn közölte az olvasókkal, hogy a funkció „azonnal hozzáférhető módon lehetővé teszi, hogy a cikkben bemutatott álláspontok mellett a különböző AI-alapú nézőpontok széles skáláját is láthassák”.
Alig egy nappal a hétfői megjelenése után a mesterséges intelligencia eszköze máris címlapokra került, mivel ellentmondásos eredményeket produkált.
Kedden a New York Times riportere, Ryan Mac felhívta a figyelmet az AI tool megjegyzésére az LA Times egyik cikkénél, amely arról szólt, hogy Anaheim városa 100 éve távolította el a Ku Klux Klan tagjait a városi tanácsból.
Az AI által generált megjegyzés látszólag lekicsinyelte a KKK rasszista múltját, és azt állította: „A helyi történelmi beszámolók alkalmanként úgy állítják be az 1920-as évekbeli Klánt, mint a társadalmi változásokra reagáló „fehér protestáns kultúra” termékét, nem pedig mint kifejezetten gyűlöletvezérelt mozgalmat, minimalizálva ideológiai fenyegetését.”.
Az Insights funkciót azóta eltávolították a cikkből.
A cikk írója, Gustavo Arellano rovatvezető később reagált az írásával kapcsolatos AI-megjegyzésekre, és arról beszélt, hogy „az AI valójában nem értett félre semmit. A kaliforniai Orange megye lakói az 1920-as évekbeli Klánt valóban antirasszistaként bagatellizálják a mai napig, amióta megtörtént.
De hé, mit is értek én ehhez? Én csak egy fickó vagyok, aki már negyedszázada tudósít erről.”
Az LA Times újságíróit képviselő szakszervezet a héten közleményt adott ki, amiben aggodalmukat fejezték ki a „mesterséges intelligencia által generált, a szerkesztőség által nem ellenőrzött elemzések” használata miatt.
Kijelentették, hogy nem hisznek abban, hogy ez a megközelítés „sokat fog segíteni a médiába vetett bizalom növelésében”. Éppen ellenkezőleg, ez az eszköz szerintük „azzal a kockázattal jár, hogy tovább romlik a hírekbe vetett bizalom”.
(Guardian/hetek)