A szövetségesei nyomást helyeztek Amerikára hogy késleltesse az Afganisztánból való kivonulását, hogy több idő álljon rendelkezésre az országból menekülni vágyók evakuálására. A kabuli repülőteret ellenőrző amerikai csapatok augusztus 31 -ig kötelesek elhagyni az országot, melyet kicsit több mint egy hete az iszlamista tálibok uralnak.
A tálibok figyelmeztettek ugyanakkor:
nem marad következmények nélkül, ha a külföldi erők az USA -val megbeszélt határidő után is Afganisztánban maradnak.
Jelenleg 5800 amerikai katona tartózkodik még az országban. A Fehér Ház közlése szerint az Egyesült Államok körülbelül 48 ezer embert evakuált eddig.
Mindeközben külföldi állampolgárok és afgánok tömegei ostromolják továbbra is a kabuli repülőtér kapuját menekülési lehetőséget keresve. Még a megfelelő engedéllyel rendelkezők sem tudnak sokszor átjutni. Néhányan napok óta étlen szomjan ott várják, hogy elmenekülhessenek a tálib rezsim elől.
Legalább húszan életüket vesztették a múlt hét óta, sokakat agyontapostak, míg másokat lelőttek a területen. Bár gőzerővel zajlik az evakuáció, a határidő vészesen közeledik, Franciaország, Németország és az Egyesült Államok pedig attól tart, hogy
ha Amerika sikeresen befejezi menekítési műveleteit és távozik, nem fogják tudni tovább biztosítani a repteret a további evakuációkra.
Ausztráliának eddigi legnagyobb menekítő műveleteként sikerült 650 embert elvinnie kedd reggelre Afganisztánból, a kabuli repülőtérről. A műveletben Ausztráliának négy, Új-Zélandnak pedig egy katonai repülőgépe vett részt. A két ország eddig összesen 1700 főt menekített ki Afganisztánból, köztük félszáz afgán atlétát.
Ahogy arról beszámoltunk, vasárnap éjjel megérkezett Budapestre az első magyar gép is, ami 173 embert menekített ki Afganisztánból, magyarokat, afgánokat és amerikaiakat egyaránt. Szijjártó Péter külügyminiszter azonban sérelmezte, hogy míg mi segítünk NATO szövetségeseinknek az evakuációban, a kabuli reptéren az amerikai katonák gátolják a Magyarország által kihozni kívánt emberek bejutását.
(MTI/Hetek)