Az „index kimúlása a legerősebb független média-hangtól fosztja meg a magyar közvéleményt” – írja elemzésében Nick Thorpe, a BBC veterán budapesti tudósítója, aki szerint a munkatársak felmondásának az oka, hogy megfogadták, miszerint „szabadok maradnak a politikai befolyástól”.
A brit közszolgálati csatorna részletesen beszámolt a péntek esti budapesti tüntetésről és az index körül kialakult helyzetről, elemzésében az előzmények között felidézi a Népszabadság 2016-os megszűnését és az Origo 2014-es „átállását a kormányzati oldalra”, továbbá azt, hogy „szinte a teljes vidéki sajtó a Fidesz médiabirodalmának a része” lett.
„Mit jelent mindez Magyarország és Orbán számára?” – teszi fel a kérdést a BBC elemzője. Nick Thorpe szerint
„Első látásra az indexnél történ események újabb győzelmet jelent Orbán Viktor számára. De az az ember, aki az egypárti-rendszernek való ellenállással került vezető szerepbe, most újra egypárti uralmat hozott létre. Azáltal, hogy elfoglalta az államot – a gazdaságot, a parlamentet, az alkotmánybíróságot, a médiát – azt kockáztatja, hogy nevetségessé válik.”
Ebben a helyzetben azoknak, akik kritikusak Orbán Viktor uralmával szemben „kénytelenek lehetnek újra gondolni az ellenzéki formákat. Vannak, akik új pártok létrehozása, vagy a meglévők összevonása mellett érvelnek.
Azonban „egyre erősödik a moraj, hogy az ellenzék bojkottálja a parlamentet és a 2022-es választásokat, megfosztva ezzel Orbánt a demokratikus legitimitás melletti utolsó érvétől.” – írja a BBC budapesti tudósítója.
(BBC/Hetek)