Ez egy PR cikk
Szerencsére nem kell komoly keresgélésnek alávetnünk magunkat, ha efféle speciális anyagokra vágyunk, a Modellfutár kínálatában maszkolók is elérhetők. Ezekre szükségünk lehet, ha például álcafestékeket szeretnénk megjeleníteni különböző színekkel, más-más területeken, de akár egymás mellett is, mondjuk harci gépeknél az álcaminták felfestése során is nélkülözhetetlenek. Ugyanúgy autók üvegfelületéhez is. Előfordulhat, hogy fakítás vagy épp koptatás létrehozásánál is alkalmaznunk kell.
A gyakorlatban használtak között megemlítendő a maszkolószalag, a folyadék és a gyurma. Persze ott vannak a sablonok is, de ez a cikk most az alapokról szól.
A kihívást pontosan az jelenti, hogy mennyire sikerül megformázni, ugyanis a vágyott minták élethű módon történő megjelenítése nem gyerekjáték.
Az anyagok kiválasztása során el kell döntenünk, hogy átszóródásos a minta vagy éles, kontúros, előbbi esetében szabadkézi eljárással fújják fel a mintát, ilyenek tipikusan a harci járművek álcamintái, míg a kontúrosnál sablonokat alkalmaznak. Például a Royal Air Force esetén ezzel a módszerrel találkozhatunk.
Alapos kutatással megtudhatjuk, hogy az adott gép álcamintája milyen, persze a tévedés mindig benne van a pakliban. Annyira legyünk alaposak, ami a célunk a makettel, ha felszabadult hobbiként gondolunk rá, akkor beleférhet, ha nem reálisan ítéltük meg, és nem 100%-ban tekinthető történelmileg hű másolatnak az alkotásunk.
A javasolt anyag ez esetben a maszkolószalag lesz, amelynek a szélét teljesen rásimíthatjuk a felületre, s így elkerülhetjük, hogy a festék a perem alá jusson, ennek eredményeként a két álcaszín élesen elhatárolódik.
Az igazításhoz használjunk fülpucolót vagy fogpiszkálót, melyekkel szépen beilleszthetjük a megfelelő területre. Ne siessünk, különben könnyen buborékos, gyűrődésekkel tarkított lesz a végeredmény.
Nagyobb kihívás a foltozás elkészítése, a vonalak megrajzolása precízen, majd a vágás, ehhez mindenképpen új penge használata javasolt.
Ennek megértéséhez elevenítsük fel a gyurmázós élményeinket, amikor gilisztákat hoztunk létre. Az átszóródásos metódusnál is erről van szó, az él nem simul rá tökéletesen a felületre, tehát a festék részlegesen alájut, így “hurkák” jönnek létre, vagyis a festék csupán részben fedi be a területet, mert ezek a kitüremkedések akadályt jelentenek. A gyurmaragasztóból megformázhatjuk a szükséges “hurkákat” annak függvényében, hogy mekkora átszóródás készítése a cél.
Jó megoldás lehet, ha ellapogatjuk ezeket, illetve a gyurma széleit, így mintha a két módszert kombinálnánk. Ne féljünk kísérletezni!
(Fizetett PR cikk)