Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
"Már holnap tűzszünet lenne, ha a Hamász elengedné a túszokat"
- jelentette ki Biden egy Seattle külvárosában tartott adománygyűjtésen, miután pénteken három hasonló rendezvényen is feltűnően kerülte a témát.
"Izrael világossá tette, hogy minden a Hamászon múlik, ha akarják, már holnap véget vethetnek a harcoknak."
- mondta Biden a mintegy 100 fős tömegnek.
A Hamász határozottan elítélte Biden kijelentéseit, ami szerintük "visszavetette" a tűzszüneti tárgyalásokat.
Az amerikai elnök azt követően vetette fel a kérdést, hogy szerdán figyelmeztette Izraelt, hogy leállítja a 2000 és 500 kilós bombák és tüzérségi lövedékek szállítását, ha az IDF megindítja a Gáza déli részén fekvő Rafah városának bevételét. Izrael szerint ugyanakkor a Hamász fenyegetésének csak így tudnak véget vetni, a civil lakosságot pedig előre figyelmeztetik a támadásról, hogy minimalizálják az áldozatok számát.
Az Izrael és a Hamász közötti közvetett tárgyalások legutóbbi fordulója az övezetben folyó harcok leállításáról és a túszok kiszabadításáról szóló megállapodásról úgy tűnt, hogy a héten érzékelhető előrelépés nélkül megszakadt, mivel a terrorcsoport közölte, hogy nem áll szándékában engedni egy Izrael által már elutasított javaslatból.
A gázai háború a Hamász október 7-i mészárlásával robbant ki, amelynek során mintegy 3000 terrorista tört át a határon Izraelbe szárazföldön, levegőben és tengeren, mintegy 1200 embert megölve és 252 túszt - többnyire civileket - elfogva, számos brutális cselekmény és szexuális erőszak közepette.
Úgy tudni, hogy a Hamász által október 7-én elrabolt 128 túsz még mindig Gázában van, miután a november végi egyhetes tűzszünet során 105 civilt engedtek ki a Hamász fogságából, négy túszt pedig már korábban szabadon engedtek.
(Times of Israel/Hetek)