A NATO2030 projekt látványos show keretében az elrettentéstől és a védekezésen és a technológiai innováción át az éghajlatváltozás elleni küzdelemig számos területet is érintve mutatta be, hova is szeretne eljutni a szervezet e nem túl távoli jövőben.
At the start of the #NATOSummit, leaders took part in a welcome ceremony featuring a digital multimedia tower. It illustrated the #NATO2030 agenda - from deterrence & defence to technological innovation & the fight against climate change.
— Oana Lungescu (@NATOpress) June 14, 2021
Read more: https://t.co/bEbmdK4hEG pic.twitter.com/n0zTDrrMQ3
A tanácskozáson a fő témák között Oroszország, Kína, a kibertámadások és a klímaváltozás szerepelnek. Stoltenberg korábban kijelentette: a NATO-csúcs célja azon 2030-ig megvalósítani kívánt célok és feladatok meghatározása lesz, amelyek hozzájárulnak a szövetség felkészítéséhez a jövő kihívásaira.
📸 Say cheese - leaders from #NATO’s 30 member countries gather for a family photo.#NATOSummit pic.twitter.com/k04Jxf7Ga4
— Piers Cazalet (@NATODepSpox) June 14, 2021
A csúcstalálkozó történelmi lehetőséget biztosít a transzatlanti kapcsolatok, valamint a kollektív biztonság megerősítésére - hangoztatta a főtitkár.
A NATO hétfői, egynapos csúcstalálkozója új fejezetet nyit a transzatlanti együttműködés megerősítésében az Oroszország és Kína jelentette biztonsági kihívások közepette - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben hétfőn.
Jens Stoltenberg, a 30 államot tömörítő brüsszeli székhelyű észak-atlanti szervezet csúcstalálkozójára érkezve hangsúlyozta: a NATO kapcsolatai Oroszországgal a hidegháború vége óta a legalacsonyabb szintre csökkentek "Moszkva agresszív fellépései miatt".
A NATO folytatja az elrettentés és a védekezés politikájának alkalmazását, ugyanakkor fontosnak tartja a párbeszéd fenntartását és folytatását Moszkvával. A párbeszéd nem a gyengeség, hanem az erő jele - hangsúlyozta.
⚠️ LIVE at 09:15 (CET) ⚠️
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) June 14, 2021
Doorstep statement at the start of #NATOSummit
📍@NATO HQ, Brussels🇧🇪 https://t.co/y0gidGKtMO
Kijelentette továbbá: a szövetségnek közös választ kell adnia Kína gazdasági, politikai és katonai megerősödésére is. Kína nem osztja a NATO által képviselt értékeket. Noha Peking nem a szövetség ellensége, vagy ellenfele, de biztonsági kihívást jelent számára - mondta.
"Nem akarunk hidegháborút Kínával, de alkalmazkodnunk kell a megerősödése jelentette kihívásokhoz"
- fogalmazott. Hozzátette: a szövetséges országok vezetői a csúcstalálkozón stratégiai nyilatkozatot fognak elfogadni Kínával kapcsolatban.
A főtitkár reményét fejezte ki, hogy a NATO-országok vezetői egyetértenek majd abban, hogy a közös biztonsági kihívások kezelése további forrásokat igényel. A védelmi képességekre fordított kiadások növelése határozott üzenetet küld a szövetség egységéről. Ideje félretenni a megosztottságot - mondta.
Európának tudnia kell, hogy számíthat az Egyesült Államokra, a NATO rendkívül fontos a szövetségesek érdekeinek szempontjából - jelentette ki Joe Biden amerikai elnök Brüsszelben hétfőn.
Biden a 30 államot tömörítő, brüsszeli székhelyű észak-atlanti szervezet csúcstalálkozójára érkezve hangsúlyozta, hogy a NATO-t alapító egyezmény központi elemének számító, a kollektív védelem elvét rögzítő 5. cikk "szent kötelesség", e tekintetben is az európai szövetségesek számíthatnak Washingtonra.
"Azt szeretném, ha egész Európa tudná, hogy az Egyesült Államok ott van"
- fogalmazott
Az Egyesült Államok vállalja, hogy NATO-szövetségeseinek védelmében lépéseket tegyen, ha őket megtámadnák, ahogyan az Egyesült Államokat 2001. szeptember 11-én ért terrortámadások idején a NATO is tiszteletben tartotta a szerződésben rögzített vállalását - mondta.
Méltatta, hogy egyre több NATO-tagország eléri azt a célt, amely szerint a bruttó hazai termék (GDP) legalább két százalékát a védelmi kiadásokra fordítják, és a többiek is jó úton vannak efelé.
Az amerikai elnök beszélt arról is, hogy a szövetségeseknek fel kell ismerniük az Oroszország és Kína jelentette, a nemzetközi biztonságra veszélyt jelentő kihívásokat. Sem Oroszország, sem pedig Kína nem cselekszik oly módon, ahogyan az elvárható - mondta Biden.
Ahogy azt korábban megírtuk, Orbán Viktor a találkozón kijelentette, az előttünk álló évtized a járványok és a tömeges migráció korszaka lesz, és Magyarország "mindenfajta hidegháborút ellenez".
(MTI/Hetek)