Mohammadi iráni aktivista és újságíró, és a nők iráni elnyomása ellen, valamint az emberi jogokért és szabadságért folytatott küzdelméért ítélték neki a rangos kitüntetést.
A díjjal azonban nemcsak őt, hanem
“azt a több százezer embert is elismerik, akik az elmúlt évben az iráni rezsim nőkkel szembeni diszkriminációs és elnyomó politikája ellen tüntettek”
- írta indoklásában a Nobel-bizottság.
Nargesz Mohammadi nagy árat fizetett a szabadságért folytatott küzdelméért: 13 alkalommal vették őrizetbe Iránban, a bíróság ötször ítélte el, és összesen 31 év börtönbüntetést és 154 korbácsütést szabtak ki rá.
Mohammadi már az 1990-es években, fizikushallgatóként az egyenlőség és a nők jogainak szószólója volt. Tanulmányai befejezése után újságíróként dolgozott. Miután először letartóztatták, az iráni rezsim által végrehajtott halálbüntetések ellen kezdett kampányolni.
Emiatt börtönbe zárták, ekkor kezdett tiltakozni az iráni börtönökben a politikai foglyokkal, különösen a nőkkel szemben rendszeresen alkalmazott kínzás és szexuális erőszak ellen.
A díj odaítélésekor a Nobel-bizottság azt is figyelembe vette, hogy Iránban az elmúlt évben tömegmegmozdulások zajlottak egy 22 éves kurd nő, Mahsza Amini halálát követően, akit az erkölcsrendészet vett őrizetbe, mert állítólag nem az előírásoknak megfelelően viselte a kötelező muszlim kendőt. Amini a fogva tartása alatt meghalt, szemtanúk szerint a hatóságok bántalmazták.
Nargesz Mohammadi a 19. nő, aki 1901. óta elnyerte a Nobel-békedíjat.
Egy iráni hírügynökség úgy kommentálta az aktivista kitüntetését, hogy "az iráni nemzetbiztonság elleni tetteiért" jutalmazták meg.
(MTI / BBC / Hetek)