Mahmúd al-Szemarit felháborította, hogy a filmsorozat Kleopátráról szóló epizódjában brit fekete színésznővel játszatták el az egyiptomi fáraó szerepét.
Al-Szemari azt is kezdeményezte az ügyészségen, hogy Egyiptomban betiltsák a Netflixet, mert a filmben meghamisították az ország történelmét, hogy fekete-központúvá tegyék azt.
Annak a nagy része, amit a Netflix bemutat, nem áll összhangban sem az iszlámnak, sem a társadalomnak az értékeivel vagy alapelveivel, különösen nem az egyiptomiakéval”
- írta az ügyvéd a per indításakor.
A filmben egyébként eredetileg Gal Gadot izraeli színésznő játszotta volna Kleopátrát, de sokan kifogásolták a választást, és kampány indult azért, hogy arab vagy afrikai származású színésznő kapja a főszerepet.
A Netflix mostani Kleopátra-ábrázolása azonban szintén sokaknál kicsapta a biztosítékot, hiszen nemcsak a szerepválasztás szerint volt fekete a fáraó, de az egyik megszólaltatott fekete történész is azt állította, hogy "emlékszem, hogy a nagymamám azt mondta nekem: nem érdekel, hogy mit mondanak neked az iskolában, Kleopátra fekete volt", és az is elhangzik a filmben, hogy "göndör volt a haja".
Zahi Havassz volt egyiptomi miniszter egyenesen „hamisításnak” nevezte a filmet, amelynek egyébként Will Smith felesége, Jada Pinkett Smith volt a narrátora és producere.
„Kleopátra görög volt, ami azt jelenti, hogy szőke volt, nem fekete” – mondta a politikus.
Az ezt alátámasztó történelmi ábrázolások ellenére a Netflix Adele James brit fekete színésznőt választotta. A fekete színésznő a Twitteren reagált a felháborodásra, mert a kommentelők szerint ő is része a történelemhamisításnak, és válaszolt a gyűlölködő üzenetekre is.
„Ha nem tetszik a szereposztás, ne nézzék meg a filmet. Vagy tegyék meg, és osszák meg az eltérő (szakértői) véleményüket. Akárhogy is, IZGATOTT VAGYOK, és az is leszek” – írta James.
A színésznő a BBC-nek adott interjújában arról beszélt, hogy a szerep elvállalása fontos volt nemcsak neki, de a kislányának és a közösségének is, mert „nem lehet túl gyakran fekete királynőkről szóló történeteket hallani”, de így megtudhatják, hogy valójában milyen sok ilyen történet van.
(Jerusalem Post / Hetek)