Botrány: Izraelnek és az Izrael-barát keresztényeknek esett neki egy teológus egy evangéliumi világkonferencián
A megjegyzésekért később bocsánatot kértek
Botrány: Izraelnek és az Izrael-barát keresztényeknek esett neki egy teológus egy evangéliumi világkonferencián

Photo: YT/Lausanne

2024. 09. 26.
A negyedik Lausanne-i Világevangelizációs Kongresszus igazgatója bocsánatot kért, miután az egyik meghívott előadó Izraellel kapcsolatos megjegyzései megbotránkoztatták a résztvevőket.

Ruth Padilla DeBorst, a michigani Western Theological Seminary világkereszténységgel foglalkozó docense hétfő este olyan beszédet tartott, amely a diszpenzációs eszkatológiát vette célba - egy olyan teológiai keretet, amely szó szerint veszi az ószövetségi ígéreteket, és úgy tartja, hogy Isten üdvtervében szerepel Izrael jövőbeli helyreállítása.

Az igazságosság témájáról tartott 15 perces előadása során Padilla DeBorst gyarmatosító teológiákról, a gazdag réteg elnyomásáról beszélt a kereszténység és Izrael vonatkozásában. 

„Ami Isten népét azzá teszi, az nem a vallásos jámborság felszínes megnyilvánulásai, a keresztény zsargon, az istentiszteleti dallamok vagy a gyarmatosító teológiák, amelyek valamiféle diszpenzációs eszkatológia leple alatt igazolják és finanszírozzák az elnyomást" - jelentette ki, utalva ezzel, az Izrael-támogató evangéliumi keresztényekre, akik elfogadják Izrael önvédelemhez és bibliai földekhez való jogát. 

Aggodalmak merültek fel Padilla Deborst más megjegyzéseivel kapcsolatban is, amelyeket az Izrael-Gáza konfliktusra és az Izrael evangélikus támogatására vonatkozóan tett.

Beszéde során azt mondta:

„Nincs helye a közönynek azok iránt, akik világszerte szenvednek a háború és az erőszak csapásaitól, a Gázai övezet gyökerestől elszakított és ostromlott népe, az Izrael és a Hamász által egyaránt fogva tartott túszok és családjaik,

a saját területükön fenyegetett palesztinok, mindazok iránt, akik szeretteik elvesztését gyászolják. Az ő fájdalmuk a mi fájdalmunk is, ha Isten népe vagyunk.”

(Izrael nem tart fogva túszokat, a Gázai hadműveletek pedig mindig reakciók a Hamász által izraeli civileket célbavevő támadásokra. A gázai civilek helyzetéért tehát egyedül a Hamász hibás)

A kritikusok megkérdőjelezték kijelentései helyét és idejét, hiszen azok egy nagyszabású kongresszuson hangzottak el, amelyen a nemzetközi résztvevők széles köre vett részt, és mindössze néhány nappal a Hamász által 2023. október 7-én Izrael ellen elkövetett terrortámadás egyéves évfordulója előtt, amelyben több mint ezer izraeli halt meg és több mint 200-at ejtettek túszul.

A kongresszusi résztvevőknek írt levelében Padilla DeBorst azzal indokolta döntését, hogy Gázára és Palesztinára összpontosít, és csak őket nevezi meg, hogy „túl sok” evangéliumi keresztény kritikátlanul támogatja Izraelt.

„Túl sok evangéliumi keresztény világszerte 'kiáll Izrael mellett', és nem vesz tudomást a szenvedő palesztinokról. Ezt az igazságtalanságot meg kell nevezni” - tette hozzá.

David Bennett, a kongresszus igazgatója a résztvevőknek e-mailben elküldött  bocsánatkérésében azt mondta, hogy bár Lausanne arra törekszik, hogy „a legkülönbözőbb kulturális, teológiai, történelmi és politikai nézőpontokból érkező embereket vonjon be”, a vezetők ez alkalommal 

„jelentős fájdalmat és sértettséget tapasztaltak ezen a kongresszuson a diszpenzációs teológiai kontextusban élők, a zsidók és a zsidókkal és/vagy Izraelben szolgálatot teljesítők részéről”.

„Kongresszusvezetőként szeretnék bocsánatot kérni a héten elhangzott előadásért, amely kritikus hangnemben emelte ki a „diszpenzációs eszkatológiát”, arra utalva, hogy az hozzájárult az erőszakhoz és az igazságtalansághoz, és amely nem vette figyelembe, hogy számos teológiát visszaéltek és rosszul alkalmaztak az erőszak igazolására” - mondta.

„Ugyanez az előadás utalt a palesztin nép szenvedésére, de nem fejezte ki hasonló empátiáját az izraeli nép szenvedése iránt, és nem fejezte ki megfelelően az aggodalmat a világ sok más népe és nemzete iránt, amelyek jelenleg erőszakos konfliktusban vannak”

Így folytatta: „Lausanne-i csapatunk, beleértve engem is, nem vizsgálta meg elég alaposan előre a prezentáció szövegét, vagy nem látta előre a bántásokat és félreértéseket, amelyeket az előadás okozhatott."

A Lausanne-i Mozgalom egy olyan globális mozgalom, amely keresztény vezetőket mozgósít, hogy együttműködjenek a világ evangelizációja érdekében. A mozgalom négyes víziója szerint „az evangéliumot minden embernek, tanítványokat teremtő gyülekezeteket minden népnek és helynek, krisztusi vezetőket minden gyülekezetnek és ágazatnak, és az Isten országának hatását elvinni a társadalom minden területére”. Az 1974-ben Lausanne-ban megrendezett Nemzetközi Világevangelizációs Kongresszus (ICOWE) eredményeként született Lausanne-i Mozgalom Billy Graham víziójából indult ki, hogy a missziós erőfeszítéseket megsokszorozza azáltal, hogy keresztény vezetőket és befolyásos személyeket hoz össze az evangelizáció feladatára.

(ChristianToday/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!