Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
A kínai külügyminisztérium szerdán közölte, hogy még folyik az egyeztetés az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) a koronavírus-járvány eredetének felkutatása céljából Kínába látogató szakértői csoport beutazásáról, miután előző nap a WHO főigazgatója úgy nyilatkozott, hogy Kína még nem adta meg a beutazási engedélyt a szakértőknek.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója kedden mély csalódottságát fejezte ki, amiért Kína még nem véglegesítette a szakértői csoport Kínba érkezéséhez szükséges engedélyeket. Közölte: a nemzetközi tudósok küldöttségének két tagja már úton van, míg a többiek nem tudnak az utolsó pillanatban útra kelni. Michael Ryan, a WHO vészhelyzeti igazgatójának tájékoztatása szerint vízumkérdésről van szó.
A WHO korábbi közlése szerint január elejére kitűzött misszióban részt vevő tíz nemzetközi szakértő egyebek mellett a közép-kínai Vuhanba utazna, ahonnan 2019. december 31-én jelentették hivatalosan az első "ismeretlen eredetű tüdőgyulladásos megbetegedéseket".
A küldetés célja, hogy azonosítsák a vírus eredeti hordozóját, valamint azokat a lehetséges módokat, ahogyan a koronavírus állatról emberre terjedhetett.
A WHO főigazgatója ugyanakkor hangsúlyozta, a szakértők nem azt próbálják meg majd bizonyítani, hogy a vírus esetleg egy vuhani víruslaborból szabadult-e ki, mivel ennek a lehetőségét a legtöbb szakember, tudós már korábban elvetette.
Korábban a Hetek interjút készített a WHO főigazgató-helyettesével, aki megerősítette, hogy még mindig csak feltételezések vannak a vírus eredetére vonatkozóan.
Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő a szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: "Kína keményen dolgozik a járvány elleni védekezésen, miközben igyekszik felgyorsítani az előkészületeket, ezzel pedig a WHO is tisztában van". A szóvivő szerint a szakértők utazását "nem csupán vízumproblémák" akadályozzák. Aláhúzta mindazonáltal, hogy a felek kapcsolatban állnak a dátum kitűzésének és a látogatás előkészítésének érdekében, hozzátéve: "soha nem merült fel probléma a Kína és a WHO közötti együttműködésben".
A kínai szervek működését több országból is komoly bírálatok érték. Ausztráliában a külügyminiszter és az ellenzék vezetője is kijelentette, elfogadhatatlan, hogy az ország nem engedi be területére a nemzetközi kutatócsoportot.
(Hetek/MTI/Guardian)