A Nagy Ramszesz néven is ismert II. Ramszesz több mint 60 éven át uralkodott az i. e. 13. században, és jelentős katonai hódításokat és monumentális építkezéseket rendelt el. Mindezek mellett pedig a vérvonal folytonosságára is volt gondja: több mint 100 gyermeket nemzett. Ennél is érdekesebb azonban, hogy gyakran őt szokták azonosítani azzal a fáraóval, aki a Bibliában szerepel Mózes második könyvében, az Exodusban, amely arról szól, hogy a zsidók több évszázados rabszolgaság után Mózes vezetésével hogyan hagyták el Egyiptomot, hogy aztán belépjenek az ígéret földjére - írja a Times of Israel.
A tanács közleménye szerint a Tell Al-Abqainban - Alexandriától mintegy 30 kilométerre délre - található lelőhely egykor része volt azon katonai előőrshálózatnak, amely az egyiptomi Újbirodalmat volt hivatott védeni a líbiai és tengeri portyázó csapatoktól. Az Újbirodalom kora, melyet általában a Kr. e. 16. század a Kr. e. 11. század közé datálnak, volt az ókori Egyiptom aranykora mind hatalmi, mind kulturális befolyás tekintetében.
A kard érdekességét adja, hogy azt szokatlanul jó állapotban találták meg, és valószínűnek látszik, hogy egyfajta státuszszimbólum volt, amit presztízsből tartott magánál a tulajdonosa, aki minden bizonnyal egy „viszonylag magas rangú személy” volt – számolt be róla Elizabeth Frood, az Oxfordi Egyetem egyiptológusa a Washington Postnak.
Frood a kardot „igen feltűnő és valóban figyelemre méltó leletnek” nevezte.
(Times of Israel / Hetek)