Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Mike Pence alelnök még kedden világossá tette Nancy Pelosi demokrata házelnök számára, hogy sem megalapozottnak, sem alkotmányosnak nem érzi, hogy Donald Trumpot el kelljen mozdítani alkalmatlanságra hivatkozva a Fehér Házból. Az alelnök hangsúlyozta, a capitoliumi botrányos események után nem a társadalmi megosztottságot kellene tovább mélyíteni, hanem az egységre kellene törekedni, a január 20-ai békés hatalomátadásra fókuszálva.
Persze a Demokrata pártot az alelnök érvelése nem ingatta meg abban a szándékában, hogy a sokat emlegetett impeachment-eljárás keretében elérjék:
Donald Trump többé soha ne tölthessen be szövetségi tisztséget.
Az eljárás elindítását azzal indokolták, hogy szerintük az elnök módszeresen hergelte és bátorította a híveit a felkelésre, ami végül a Capitolium megostromlásához és öt ember halálához vezetett.
A demokraták közben hatalmas nyomást helyeztek a techvállalatokra is, hogy töröljék, vagy függesszék fel mindazokat a fiókokat, amelyek választási csalást emlegettek és az elnök narratíváját erősítették.
BREAKING: President Donald Trump has been impeached for ‘incitement of insurrection’ in a bipartisan vote of 232-197. 10 Republicans joined Democrats in voting in favor of impeachment, making Trump the first president ever in U.S. history to be impeached twice. pic.twitter.com/w8ckNmdlOs
— NowThis (@nowthisnews) January 13, 2021
A szerda délutáni szavazás során a Képviselőház végül 232 igen és 197 nem szavazattal, valamint 5 távolmaradással megszavazta az indítványt, ami Trump alkotmányos felelősségre vonását vonná maga után, amennyiben a Szenátus is elfogadja azt a meghallgatásokat követően.
Trump támogatói valóságos árulásnak tekintik, hogy a republikánus képviselők közül tízen megszavazták a demokrata javaslatot.
A javaslat vádja a "felkelésre való felbujtás".
Ezt követően a Szenátus fog meghallgatásokat tartani, amelyek során a vádpontok valódiságát vizsgálják majd. Korábban 2019 végén volt hasonló impeachment-eljárás Trump ellen, akkor az ukrajnai események kapcsán vádolták meg az elnököt a hatalmával való visszaéléssel. Ezt a kezdeményezést akkor elbukták a demokraták, most azonban más lesz a helyzet, mert mire a Szenátusban szavazásra kerül a sor, Trump már nem lesz elnök. Időközben beiktatják Bident.
Ráadásul a Szenátus republikánus vezetése, főként Mitch McConnell többségi vezető nem volt teljesen egyértelmű azzal kapcsolatban, hogy támogatna-e egy ilyen felelősségre vonást. Amennyiben sikerrel járnak a demokraták, azzal megakadályozhatják Trumpot, hogy esetlegesen 2024-ben újra induljon az elnöki tisztségért.