III. Károly másodszülött fia, aki Meghan Markle-lel és két gyerekükkel Kaliforniában él, több napos tárgyalás keretében ismertette a londoni felsőbíróságon a sajtóval, és mindenekelőtt a Daily Mirror című brit bulvárlap kiadójával (Mirror Group Newspapers, MGN) szembeni vádjait.
A sussexi herceg pert indított az MGN ellen, és kártérítési kötelezettség megállapítása mellett azt is kérte, hogy a bíróság nyilvánítsa törvénysértőnek a cég által kiadott lapok vele szemben alkalmazott korábbi információgyűjtő gyakorlatát.
Az eljárás keddi nyitónapjára beterjesztett 55 oldalas keresetében Harry ötven olyan újságcikket ismertetett, amelyeket a Daily Mirror mellett a Sunday Mirror és a The People közölt, de ezek között voltak olyanok, amelyeket ezek a lapok csak átvettek például a BBC-től vagy a királyi család hivatalos közleményeit tartalmazták, egynél pedig maga Harry adott interjút és mondott el személyes információkat.
Amikor szembesítették azzal, hogy több esetben vagy ő maga, vagy a királyi család sajtóosztálya, vagy más lapok már korábban lehozták az információkat, amelyeket aztán a Mirror Group lapjai is lehoztak, Harry azt válaszolta, hogy „nem tudtam”, azt pedig valószínűtlennek nevezte, hogy a volt barátnőjének az ismerősei, rendőrségi források, a sztárséf, akinek az éttermében járt, vagy mások adhattak privát információkat a sajtónak, és azok nem lehallgatásokból származtak.
A cikkek a herceg szerint olyan magánjellegű és bizalmas információkat tartalmaztak róla és az ismerőseiről, amelyek annak idején nem voltak köztudomásúak, és amelyeket az ő tudomása szerint a sajtó törvénysértő módon szerezhetett meg.
Harry indulattal említette Piers Morgant, a Nagy-Britanniában széles körben ismert újságírót és televíziós személyiséget, aki annak idején a Daily Mirror főszerkesztője volt. A herceg azzal vádolta meg Morgant "és újságíróinak bandáját", hogy lehallgatták néhai édesanyja, Diana hercegnő magánjellegű és "érzékeny tartalmú" üzeneteit.
"Ettől a gondolattól fizikailag rosszul vagyok, ugyanakkor még erőteljesebben elszántam magam arra, hogy számon kérjem a felelősökön, köztük Morgan úron gonosz, teljeséggel igazolhatatlan viselkedésüket"
- fogalmazott Harry a periratban.
Az indulatos nyilatkozat nem véletlen, hiszen Harry herceg régóta nem titkolt mélységes ellenszenvet táplál a bulvársajtóval szemben, és a brit királyi családot ma is kísérti a néhai Diana hercegnőt szó szerint élete utolsó pillanatáig üldöző fotóshad nyomasztó emléke.
Harry és bátyja, Vilmos trónörökös édesanyját, III. Károly első feleségét, aki 1997-ben, egy párizsi autószerencsétlenségben vesztette életét, végzetes útján is több tucatnyi fotós követte motorkerékpáron, és többen közülük a haldokló Dianáról is közeli felvételeket készítettek.
Az udvar nevében eljáró jogi képviselők már évekkel ezelőtt átiratban figyelmeztették az írott és az elektronikus sajtó szerkesztőségeit, hogy vagy tanúsítanak önmérsékletet, vagy bírósági eljárással lesznek kénytelenek szembenézni.
Harry herceg - akinek személyében 130 éve először vesz részt személyesen a brit királyi család valamely magas rangú tagja bírósági tárgyaláson keresetének előterjesztése során arról beszélt, hogy a brit bulvársajtó "ipari méretekben" törte fel az ő és a hozzá közel állók, köztük egykori barátnője telefonjait az elmúlt években.
A sussexi herceg szerint korábbi barátnője, Chelsy Davy telefonszámát a Mirror újságírói is ismerték, és böngészhették a hívásait és ebből összeállítottak egy-egy sztorit. Utalt arra a cikkre is, amelyet a Mirror-csoport egyik vasárnapi lapja közölt 2006-ban arról, Chelsy magából kikelve veszekedett vele, amiért látogatást tett a Spearmint Rhino elnevezésű nightklubban.
Harry nem cáfolta a sztorit a bíróság előtt, de "bizarrnak" nevezte, hogy a Mirror-lapcsoport újságírói ilyen mélységig ismerték az akkori barátnője telefonhívásait.
Elmondta azt is, hogy egyszer nyomkövető szerkezetet is talált a barátnőjének kocsijára rögzítve, de amikor a bíró megkérdezte tőle, hogy van-e konkrét bizonyítéka arra, hogy valóban lehallgatták őt és az ismerőseit a bulvárlapok, azt válaszolta, hogy „Nincs. Ez az egyik oka annak, hogy itt vagyok”.
A Mirror-csoport jogi képviselői konkrét bizonyítékok híján "puszta spekulációnak" nevezték Harry kijelentéseit, hiszen a brit király család tagja azt is állította, hogy azért nincsenek bizonyítékok a lehallgatásokra, mert a Mirror újságírói „hatalmas mennyiségű” bizonyítékot semmisítettek meg.
A mostani felsőbírósági polgári peres eljárás várhatóan még hetekig eltart, és a bíró számos további tanú meghallgatása után dönt majd arról, hogy a Mirror-lapoknak kell-e kártérítést fizetniük.
(Daily Mail / MTI / Hetek)