Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
A vihar Kanadában és az Egyesült Államokban is komoly pusztítást végzett.
A kanadai kormány szerdán erősítette meg az érintett kanadai tartomány szövetségi segélykérését. Jelenleg katonai csapatok segítik az evakuálási akciókat, és támogatják az ellátási láncok folyamatos működését.
A fegyveres erők ezekben a percekben is mindent elkövetnek, hogy megvédjék a lakosokat az árvizek és földcsuszamlások további pusztításától.
Korábban British Columbia vezetője rendkívüli állapotot hirdetett ki, és közölte, hogy a halottak száma várhatóan emelkedni fog. Elmondta azt is, hogy a tartományban utazási korlátozásokat vezetnek be annak érdekében, hogy a legfontosabb árukat el tudják juttatni a helyi közösségekhez.
A hatóságok ugyanakkor egy fenyegető állatjóléti krízishelyzetre is felhívták a figyelmet. Lana Popham mezőgazdasági miniszter közölte ugyanis, hogy az áradásokban
„eddig állatok ezrei pusztultak el”.
A kanadai Vancouver a természeti csapás folytán teljesen el lett vágva a környező településektől. Az ország két legnagyobb vasúttársasága, a Canadian National és a Canadian Pacific közleménye szerint a vasúthálózatban keletkezett károk miatt le kellett állítaniuk a teherszállítást.
Valamivel arrébb, Abbotsford városában a mentőcsapatok helikopterekkel és csónakokkal eddig 184 embert mentettek ki sikeresen. Az Abbotsfordtól északkeletre fekvő hatalmas mezőgazdasági terület, Sumas Prairie lakói az elmúlt két napot azzal töltötték, hogy biztonságba helyezzék haszonállataikat – közülük néhányan jet-skire ültek, hogy marháikat kitereljék az elárasztott területekről.
Visszavonták ugyanakkor az evakuálási riasztásokat Chilliwack városában, valamint az Eagle Mountain Areas, Ten Oaks, Straiton Areas és Matsqui Village területén. A térségben úgy tűnik, megszűnt az áradásveszély.
Miközben egyébként a brit kolumbiai hatóságok nekiláttak számba venni a károkat,
sok felháborodott lakos azt kérdezte, hogy a tartományi kormányzat miért nem használta a mobiltelefonos riasztórendszert
– még akkor sem, amikor rekord mennyiségű eső esett, autópályák semmisültek meg, és hidak dőltek össze.
A riasztórendszert három éve terjesztették ki országos szintűre, azonban a hatóságok egyáltalán nem küldtek figyelmeztetéseket a napokban a rendszeren keresztül. Még júliusban sem, amikor egy halálos „hőkupola” jelent meg a tartomány délnyugati része felett, amely csaknem 600 ember életét követelte.
Mindeközben a kanadai határtól délre, Washington államban szerdán a vízszint elkezdett újból csökkenni, miután az árvíz a határ menti városban, Sumasban található épületek háromnegyedét megrongálta. A településen 1600 lakos áram nélkül maradt, és emberek százai kényszerültek otthonaik elhagyására.
(Guardian/Hetek)