Csere vagy felújítás? 4 tipp, ha már túl öregek otthonunk nyílászárói (x)
Csere vagy felújítás? 4 tipp, ha már túl öregek otthonunk nyílászárói (x)

www.aranyablak.hu

2024. 01. 24.
Ma már számos olyan nyílászáró készül, mely rendkívül hosszú élettartammal rendelkezik. Ha azonban otthonunkban az ablakok és ajtók nagyon régiek, gyakran tapasztalhatjuk, hogy azokkal egyre több probléma merül fel:

Ez egy PR cikk

nehezen nyithatóvá vagy csukhatóvá válnak, kiszökik rajtuk a meleg, beszivárog a lakásba a víz, gondok vannak a hangszigeteléssel vagy egyszerűen esztétikailag nem nyújtanak már szép látványt. Ilyenkor fontos döntés előtt állunk: cseréljük le, vagy próbáljuk meg felújítani? Mindegyik lehetőségnek meglehet a létjogosultsága, lássuk tehát, hogy mit tehetünk az elöregedett ablakokkal.

1. Gondoskodjunk a rendszeres karbantartásról

Természetesen ha már megtörtént a baj, utólag nem sokat ér ez a tanács, mégis fontos felhívni rá a figyelmet. A modern műanyag és alumínium nyílászárók nem igényelnek komolyabb karbantartási munkálatokat, különös tekintettel arra, hogy a fém alkatrészek is rozsdamentes anyagból készülnek, a rendszeres tisztításuk azonban mégis fontos a megfelelő működés biztosításához. A fa ablakok és ajtók ezzel szemben rendszeres odafigyelést igényelnek. 

A vasalatok látható részéről távolítsuk el a port és az egyéb szennyeződéseket, szükség esetén pedig olajozzuk meg őket: így csökken a súrlódás, lassabb a kopás, és tovább működőképes marad a nyílászáró. A gumitömítések szilikon spray-vel ápolhatók, de a rendszeres tisztításukról se feledkezzünk meg. 

A festett felületeken – különösen a kültéri részeken – a fa anyagának megfelelő ápoló folyadékot használjunk, esetenként pedig egy csiszolás és újabb festékréteg felvitele is hasznos lehet. 

2. Vizsgáljuk meg a hiba okát

Egy elöregedő fa ablakkal számos probléma felmerülhet. Lehetséges, hogy a faanyag gombás, penészes vagy teljesen elkorhadt – ez utóbbi esetben sokszor már nincs lehetőség javításra –  vagy valamilyen fizikai sérülés érte azt. Nézzük meg, milyen állapotban van a festés, de az üveget is vizsgáljuk át esetleges repedések után kutatva.  A régebbi időkben használt üvegezőgitt megfelelő ápolás hiányában kiszáradhat, megrepedezhet, ezáltal pedig elképzelhető, hogy a nyílászáró átereszti a vizet. 

Lehetséges az is, hogy a pántok kilazultak, vagy a zárak a sok rászáradt festék miatt nem működnek jól, esetleg az ablak vízvetői száradtak be. Vizsgáljuk át a nyílászárót, majd ha már ismerjük a gond pontos okát, dönthetünk arról, hogy mik a további teendők.

3. Végezzük el magunk a javítást

Ha a vizsgálódás eredményeképpen arra jutottunk, hogy a nyílászárók még menthetőek, akkor adjunk nekik egy esélyt. A fa ablakok és ajtók felújításához sokszor elegendő egy kis csiszolás, igazítás és festés, ezt pedig egy kis kézügyességgel magunk is elvégezhetjük. 

Első lépésben szerezzük be a szükséges anyagokat, például a festékeket, ecseteket és festőhengereket, csiszolópapírokat, higítót, a lakás tisztaságának megőrzése érdekében pedig takarófóliákat és maszkolószalagot. 

Szereljük le a kilincseket, majd mossuk tisztára az ajtókat és ablakokat. Először is – ha szükséges –, javítsuk ki a kisebb hibákat, majd kezdődhet a csiszolás a korábbi festékrétegek eltávolítása érdekében. Ha a felület elég sima, maszkolószalaggal ragasszuk le az üveget és a falat ott, ahol az a kezelendő felülettel találkozik, majd vigyük fel az alapozót, ennek száradása után pedig az első festékréteget. 

Az ablakoknál ehhez elegendő az ecset is, az ajtók nagyobb felületén viszont használhatunk festőhengert is. Ha szükséges, a teljes száradás után vigyünk fel még egy réteg festéket, ezt követően távolítsuk el a maszkolószalagot, helyezzük vissza a kilincseket, és már el is készültünk a nyílászáróink felújításával. 

Ha erre lehetőség van, akkor jó ötlet lehet az üveget is kicserélni, hiszen a modern változatok sokkal jobb hőszigetelő képességgel rendelkeznek. A kilincsek meghibásodása esetén érdemes megkeresni a gyártót, és az eredeti típusból innen beszerezni néhányat. 

Annak érdekében, hogy munkánk eredményét sokáig élvezhessük, a jövőben ne feledkezzünk meg az első pontban bemutatott karbantartási munkálatok rendszeres elvégzéséről sem. 

4. Ha eljön az idő, cseréljük le a nyílászárókat

Természetesen előbb-utóbb eljöhet az a pillanat, amikor minden szakértelmünk és próbálkozásunk ellenére is elkerülhetetlenné válik az ablakok és ajtók cseréje. Ebben az esetben az első és talán legfontosabb döntés amit meg kell hoznunk az az, hogy milyen anyagból készüljenek a nyílászárók.

A fa ablakok és ajtók előnye természetes szépségük, jó hangszigetelő képességük és az, hogy bármikor egyszerűen átfesthetők olyan színűre, amilyenre csak szeretnénk. A hátrányok közé sorolhatjuk azt, hogy a többi verziónál egy kicsit drágábbak, illetve hogy – amint azt a fentiekben is láthattuk – rendszeres karbantartást igényelnek.

A legnépszerűbb választás manapság a műanyag, mivel az ebből készült modellek megfizethetőbbek, könnyen tisztíthatók, és nem kell attól tartani, hogy magukba szívják a nedvességet. Arra azonban fel kell készülni, hogy bár sok esetben színezhetők, esztétikailag mégsem nyújtják ugyanazt a látványt, mint fából készült társaik. 

Az alumínium ablakok rendkívül tartósak, ellenállnak a külső hatásoknak és vékonyabb kerettel készülnek, így jóval több fényt engednek be, hátrányuk azonban az, hogy meglehetősen drágák.

Vigyázzunk a nyílászárókra

Láthatjuk, hogy sok probléma megoldható akár szakember igénybevétele nélkül is, ha azonban elhanyagoljuk lakásunk ablakait és ajtóit, könnyen előfordulhat, hogy cserére lesz szükségünk. Ezek az eszközök hosszú élettartammal rendelkeznek, a megfelelő gondozásra és ápolásra azonban szükségük van. Ennek mértéke függ a nyílászáró anyagától és korától is, tudakozódjunk tehát a legjobb módszerekről, és vigyázzunk rájuk annak érdekében, hogy lakásunkat hosszú ideig biztonságban tudhassuk.

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!