A La Croix International szerint az intézkedés főleg a radikális iszlám csoportok miatt vetődött fel, és a kormány az iszlamista szélsőségesség visszaszorítására használná fel a mecsetekben, ahol nem ritkán buzdítják dzsihádra és terrorizmusra híveiket az imámok.
Dániában több, mint 270 ezer muszlim él, és a mecsetekben a legtöbb prédikáció arabul hangzik el.
A CBN News forrásai szerint a politikai korrektség szellemében az intézkedést nem csak a mecsetekre, de az egyházakra is kötelező érvényűvé tehetik. Számos keresztény vezető kongatta meg a közelmúltban a vészharangot az intézkedéssel, és az általa hordozott veszélyekkel kapcsolatban.
Robert Innes, az anglikán egyház püspöke levélben fordult Mette Frederiksen dán miniszterelnökhöz, hogy kifejezze aggodalmát a szólásszabadságot "túlságosan korlátozó" javaslat miatt.
Innes a Guardiannek úgy nyilatkozott, hogy félő, hogy amennyiben a törvény elfogadásra kerül a dán parlamentben, Európa más részein is követik majd a példát, abban az időben, amikor a vallási kisebbségeknek egyébként is csorbulnak szabadságjogaik.
"remélem, hogy egy demokratikus társadalomban a kormány inkább jobb együttműködésre törekszik a vallási szervezetekkel, mint sietve a szabadságjogaikba csorbító jogszabályokhoz folyamodni"
- folytatta a püspök.
"Ez az első ilyen alkalom, ezért olyan fontos, hogy megtaláljuk a módját, hogy megszólítsuk és ösztönözzük a dán kormányt, találjon más megoldást. Mert attól félek igazán, hogyha a dánok meglépik ez, más országok is lemásolhatják példáját" - jegyezte meg.
"Az valóban nagyon aggasztó fejlemény lenne."
Innes szerint ez nem elszigetelt eset, "a kisebbségeket egyre inkább növekvő gyanúval kezelik".
A dán kormánynak az evangélikus és luteránus egyház vezetői is megfogalmazták aggályaikat. Levelükben Peter Skov-Jacobsen és társai kijelentik:
"... fennáll annak a kockázata hogy a dán állam figyelmen kívül hagyja a nem dán anyanyelvű gyülekezetek Dánia egyházi és kulturális életének részeként való elismerését.
Nagy kárt okozna, ha a sok külföldi dán gyülekezet hasonló fellépésekkel szembesülne. A törvényjavaslat elfogadása továbbá rontaná Dánia hírnevét is a világ többi részén. "
Smitha Pradasam anglikán lelkész szintén elítélően nyilatkozott a javaslattal kapcsolatban.
"Bármelyik prédikáció a bibliai szövegtől és a kontextustól... az igehirdető és a gyülekezet közötti dinamikától függenek… fordításban hogyan lehetne árnyalni, értelmezni és hangsúlyozni ezeket?" - kérdezte Prasadam.
"Néha az egészet leírom írom. Máskor csak címsorokat vagy bizonyos pontokat. Néha (még akkor is, amikor van egy egész írott prédikációm, amelyet le kell adnom) a Szentlélek felszólítására kötetlenül beszélek."
Ő is és Innes is kiemelte, hogy a prédikációk szövegének kormányhoz való eljuttatása erősen sérti a szólásszabadságot.
A javaslatot februárban tárgyalja a dán parlament.
(CBN/Hetek)