A magas és alacsony jövedelmű országokban ugyanannyira nagy probléma a meddőség, és az érintettekre mentálisan súlyos hatása van a diagnózisnak.
A WHO főigazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus szerint a megoldás az lenne, ha még szélesebb körben válnának elérhetővé a kezelések, méghozzá megfizethető módon, hogy “szülővé válhassanak, akik ezt szeretnék”.
Sok államban a mai napig saját anyagi forrásból kell fedezni az orvosi vizsgálatokat és a beavatkozásokat, így a terméketlenséggel küzdő párokat gyakran a társadalmi nyomások mellett az elszegényedés veszélye is fenyegeti.
Több millió ember katasztrofális egészségügyi kiadásokkal néz szembe, miután a terméketlenség miatt kezeléseket végeztetnek el (…), és számukra nagyon gyakran ez orvosi elszegényedési csapdává válik”
- nyilatkozta Pascale Allotey, a WHO egyik igazgatója.
A szervezet jelentése szerint a felnőttek 17,5 százalékát érinti a meddőség világszerte, és egy kutatás szerint Európában 2100-ra márcsak 420 millió ember fogja lakni a kontinens a terméketlenség miatt, hiszen az elöregedő társadalmakban ráadásul nagyobb a halálos aránya, mint ahány gyermek születik.