Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Tusk hozzátette, hogy ő és más vezetők „néhány napon belül” javaslatot tesznek az Európai Tanácsnak és a Bizottságnak a 4 milliárd euró értékű Európai Égi Pajzs Kezdeményezés (ESSI) terveit.
„Szükséges egy vaskupola létrehozása a rakéták és drónok ellen”
– mondta hétfőn.
„Az Izrael elleni közelmúltbeli támadás megmutatta, mennyire nélkülözhetetlenek ezek a rendszerek.
Nincs ok arra, hogy Európának ne legyen rakétavédelmi pajzsa”
- mutatott rá. A Vaskupola kulcsfontosságú volt abban, hogy Irán áprilisi támadása Izrael ellen – mintegy 300 rakétával és drónnal – ne okozzon jelentős károkat.
Tusk hangsúlyozta, hogy Európa a veszélyzónában van, akárcsak Izrael. Hozzátette, nem kell nagy képzelőerő ahhoz, hogy kitaláljuk, honnan érkezhet támadás, burkoltan Oroszországra hivatkozva.
Az EU- és a NATO-tag Lengyelország szombaton bejelentette, hogy mintegy 2 milliárd eurót fektet be az oroszországi és fehéroroszországi határ biztonságának fokozására.
Tusk nemrég Varsóban tárgyalt Mette Frederiksennel, Dánia miniszterelnökével a Németország által vezetett projektről. Azt mondta, pozitívan reagáltak arra a javaslatára, hogy Lengyelország csatlakozzon egy európai projekthez, amely hatékonyan épít kupolát az égbolt védelmére.
Berlin 2022-ben hozta létre az ESSI-kezdeményezést, amelyben összesen 15 NATO-ország vesz részt, köztük az Egyesült Királyság is. A tervben, amely a légvédelmi rendszerek közös beszerzését foglalja magában, jelenleg 21 ország vesz részt.
Lengyelország várhatóan még ebben az évben csatlakozik, de Andrzej Duda, Lengyelország elnöke ellenezheti a csatlakozást, aki „német üzleti projektnek” nevezte az ESSI-t.
(The Telegraph/Hetek)